28. května 2007 7:46 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Kancelář zdarma? V Číně ano

Poptávka po nemovitostech v Číně roste. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poptávka po nemovitostech v Číně roste. | foto: AFP

ČCHENG-TU Vláda čínské provincie S-čchuan se rozhodla přilákat firmy z Evropy netradičním způsobem. V přepočtu za stovky milionů korun postavila v metropoli Čcheng-tu obří administrativní centrum, takzvaný podnikatelský inkubátor.

Projekt slibuje na tři až šest měsíců kompletní kancelářské zázemí zdarma pro zahraniční firmy mířící na čínský trh. Podniky tak nemusejí platit pronájem kanceláře, telefon, fax a další služby.

Projekt financovala Evropská unie a zatím ho využívají například firmy z Portugalska nebo Velké Británie.

Nyní ale mohou inkubátoru využít i české podniky. Dohodl se na tom náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Tlapa se zástupci čínské provincie S-čchuan.

„Těšíme se na spolupráci s ještě větším množstvím českých partnerů nejen v oblasti obchodu a investic,“ prohlásil místopředseda vlády provincie S-čchuan Juan Siao-sing.

Zaměření firmy pro využití inkubátoru nehraje roli. „Očekáváme, že první česká firma by mohla přijít už do konce tohoto roku,“ uvedl Tlapa. České firmy takovou možnost vítají. „Určitě jde o velmi zajímavou nabídku, zejména pro ty společnosti, které jsou už v druhém stadiu námluv s místními firmami,“ uvedl Radek Mazáč, obchodní a finanční ředitel společnosti Královopolská Ria, která nyní v Číně hledá potenciální zákazníky. Námluvy mezi českými podniky a čínskou provincií S-čchuan vyplývají z koncepce čínské vlády. Ta totiž nyní hodlá podporovat masivní rozvoj regionu, který je z hlediska zahraničních investorů pole neorané, tvrdí analytici.
Doposud se totiž firmy zajímaly spíše o východní části Číny a západ, který provincie reprezentuje, zůstával v pozadí. Vláda provincie hodlá v příštích letech zachovat dvojciferný ekonomický růst.

Zájem o Čínu ze strany českých exportérů prudce roste. Dokazují to i data Českého statistického úřadu. Zatímco v roce 2005 se do Čínské lidové republiky vyvezlo z Česka zboží v celkové hodnotě sedmi a půl miliardy korun, loni už tento objem činil téměř devět miliard korun.

Navíc podle informací Ministerstva průmyslu a obchodu je objem českého exportu ještě mnohem vyšší. České statistiky totiž nezahrnují reexporty, tedy vývoz z Česka do Číny přes třetí země.