29. října 2007 10:24 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Kapr zdraží až k 70 korunám

Obří kapr při výlovu na Hodonínsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obří kapr při výlovu na Hodonínsku. | foto: Václav ŠálekČTK

POHOŘELICE/PÍSEČNÁ Aby se v Česku mohl na Vánoce podávat tradiční smažený kapr, budou si muset lidé za kilogram této ryby připlatit asi deset korun. Přestože rybníkáři neznají výsledky letošních výlovů, je podle nich jasné, že budou muset ryby poprvé po pěti letech zdražit.

Cena za kilogram u nás nejčastěji chované české ryby - kapra - stoupne o 10 až 12 procent. Podle zástupců firem z oboru tak producenti reagují na rostoucí ceny vstupů, zejména obilovin. Ty rybáři používají na dokrmování ryb. Například Rybářství Hodonín bude ve svých prodejnách prodávat kilogram kapra první třídy za 70 a výběrového za 75 korun.  Loni to bylo zhruba o sedm korun méně.

„Loni jsme pšenici nakupovali za ceny mezi 180 a 220 korunami za metrák, letos to bylo až 550 korun,“ vysvětlil důvod zdražení jednatel Rybářství Hodonín Alois Kopečný. Rybnikářství Pohořelice bude svým odběratelům dodávat kapra za téměř 69 korun. Loni ho přitom prodávalo za 60 korun.

Cena je však zatím stanovena jen předběžně. Je možné, že ještě dojde k její úpravě podle toho, jak dopadnou výlovy.

Zatím je sice velikost vylovených ryb dobrá, ale rybáři pozorují negativní vliv letošního suchého léta - výnosy jsou u některých nižší, než očekávali.

Nezdraží jenom ryby
Obyvatelé si však budou muset připlatit i za olej, který rovněž podraží. Vysoké ceny zemědělských surovin, které se používají také k výrobě biopaliv, ovlivní i ceny rostlinných jedlých olejů. Surovina totiž tvoří přibližně 80 procent ceny olejů.
Nejvíce se zvedne cena slunečnicového oleje. Mohla by se pohybovat až okolo 50 korun za litr.

 

pak, ČTK

Najdete na Lidovky.cz