20. srpna 2007 17:17 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Kapsch zajistí mýto na budoucích dálnicích

Kapsch postaví mýtné brány. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kapsch postaví mýtné brány. | foto: Igor ŠefrČTK

PRAHA Firma Kapsch postaví mikrovlnný mýtný systém na všech českých dálnicích a rychlostních komunikacích, které se začnou stavět do roku 2017. Dodatek k původní smlouvě má být podepsán do konce srpna.

Kromě budoucích dálnic postaví Kapsch podle dodatku svůj systém ještě do konce tohoto roku na 200 kilometrech silnic první třídy. "Pokud se to vše podepíše do konce srpna, tak i když jsou termíny napjaté, uděláme vše proto, aby se to stihlo," řekl ředitel Kapsche Karel Feix.

"Tím se propojí dálniční tahy a následně poté, jak se budou dostavovat dálnice, tak se brány budou na jedničkách odstraňovat a zůstanou na těch dálnicích," řekl náměstek ministra dopravy Jiří Hodač. Česká dálniční síť by měla být podle optimistické varianty dokončena mezi lety 2013 a 2015. Její současná délka necelých 1000 kilometrů se má do té zdvojnásobit.

"Rok 2017 je tam uveden proto, kdyby se náhodou ty výstavby zpozdily," vysvětlil Hodač posun termínu v dodatku. Podle původní smlouvy měl Kapsch, jehož mýtný systém funguje na současných 980 kilometrech dálnic, vybudovat dalších 500 mýtných bran na 1200
kilometrech silnic první třídy. Na nich měly dopravci platit mýto již od letošního července. To se však nestihlo a kvůli různým překážkám MD nakonec od této varianty upustilo.

Mýtné na budoucích dálnicích tak stát Kapschi přiřkl zřejmě jako náhradu za ztrátu části zakázky ze silnic první třídy. Cena celého systému by se měnit neměla; podle původní smlouvy činí 22 miliard korun.
Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz