Pátek 7. srpna 2020svátek má Lada 29 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Karel Gott zažaloval stát. Chce omluvu a milionové odškodné

Zemřel legendární zpěvák Karel Gott. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zemřel legendární zpěvák Karel Gott. | foto: MAFRA: Radek Kalhous

PRAHA Nejpopulárnější český zpěvák Karel Gott podal žalobu na stát. Po ministerstvu financí požaduje proplatit 1,3 milionu korun za výdaje na soudní spory o několikamilionové nedoplatky na dani, které Gott před lety vyhrál. Informují o tom Hospodářské noviny.

Před lety vyměřil Finanční úřad zpěvákovi několikamilionový nedoplatek na daních. Podle Gotta však úředníci pochybili a dodatečně změnili výklad zákona. V roce 2007 pak jeho argumenty uznal i Nejvyšší správní soud. Berní úřad tak musel Gottovi většinu peněz vrátil.

Zlatý slavík však nepochodil s žádostí o proplacení výdajů, které s celým řízením měl. Podle Hospodářských novin tak Gott nyní žádá stát o 1,3 milionu korun. „Podávali jsme několik žalob, protože daně se řešily za každý rok zvlášť,“ řekl deníku zpěvákův ekonomický poradce Pavel Krist.

„Dlouhá léta složitě dokazoval, že neprávem musel uhradit významnou částku. Kdyby mu přišla oficiální omluva, k žádosti o náhradu škody by nedošlo,“ dodal Krist. Žalobu začal ve středu projednávat pražský obvodní soud, rozhodnout by o ní měl ještě během dubna.

Podle mluvčího ministerstva financí Gottovy nebyly náklady proplaceny, protože nebyl zastupován advokáty, ale ekonomickými poradci. „Pan Karel Gott požádal o náhradu škody. Pro přiznání nároku jsme však neshledali zákonné důvody,“ řekl HN mluvčí Radek Ležatka.

Gott se drží na špici domácí pop music téměř půl století. Již přes tři desítky let s menšími přestávkami pravidelně vítězí v anketách nejpopulárnějších zpěváků; Zlatým slavíkem se stal poprvé v roce 1963.

Loni se při 48. ročníku tradiční ankety z prvenství radoval již po osmatřicáté. V roce 1992 mu vydavatelství Supraphon udělilo Diamantovou desku za rekordních 13 milionů prodaných nosičů. Své daňové pžiznání před lety označil za „velkou vědu“, neboť mu chodí řada honorářu ze zahraničí, tantiémy i příjmy z prodeje desek.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...