1. července 2007 13:39 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Kasal nabízí vlastní reformu

PRAHA Reformní opatření namířená ke snížení nedostatku veřejných peněz mají další variantu na světě. V pátečním rozhovoru pro Český rozhlas (ČRo) ji představil lidovec Jan Kasal.

Kasal přichází s různým daňovým zatížením příjmů fyzických osob – a to ve výši 12, 15, 18 a 21 procent. Nejméně by platili lidé s platem do 10 tisíc korun hrubého měsíčně. Druhá sazba by se vztahovala na lidi s příjmem do 30 tisíc korun a třetí na ty, kteří pobírají měsíční mzdu do 50 tisíc korun.

Další změnou by mohlo být i snížení základní 19procentní sazby DPH na 15 procent. Jinak je prý Kasalova verze reformy shodná s vládním návrhem, označovaným jako „Topolánkův batoh“.

Daň se i podle Kasalova návrhu vypočte ze superhrubé mzdy a stejné zůstanou i odpočty za poplatníka a jeho rodinné příslušníky.

Svým návrhem Kasal reagoval na iniciativu poslaneckého klubu ODS zveřejněnou v úterý. Podle této varianty se má zdanění fyzických osob co nejvíce přiblížit hranici 19 procent. Efektivní míra zdanění fyzických osob by podle návrhu Topolánkova kabinetu dosáhla 23 procent, jelikož by se rovná 15procentní daň z příjmu vztahovala na takzvanou superhrubou mzdu navýšenou o odvody zaměstnavatele na zdravotní a sociální pojištění.

„Ve chvíli, kdy se začne bortit, co bylo o reformě dohodnuto, tak předložím svůj vlastní pozměňovací návrh,“ řekl Kasal v rozhovoru pro ČRo. Dodal, že jeho návrh by umožnil udržet společné zdanění manželů.

Koalice začne o změnách v reformním balíku vyjednávat po 10. červenci. Do té doby má ministerstvo financí spočítat dopady navržených úprav. Poslanecká sněmovna má o reformě rozhodnout koncem letních prázdnin.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!