3. dubna 2013 16:09 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Soud: za zkažený med a plesnivé ovoce Kaufland zaplatí 150 tisíc

Kaufland Praha (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kaufland Praha (ilustrační foto) | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

BRNO Nejvyšší správní soud rozhodnutím z 28. března potvrdil, že společnost Kaufland musí zaplatit pokutu 150 000 korun, kterou mu uložila po kontrolách v roce 2006 potravinářská inspekce. Našla tehdy v kolínské prodejně nevyhovující vzorky medu a také shnilé a plesnivé nektarinky a brambory.

Kaufland neuspěl s kasační stížností a proti rozhodnutí již není opravných prostředků. "Potravinářské podniky musí zajistit, aby se takové potraviny vůbec nedostaly na trh. Argumentace Kauflandu, že po něm nelze s ohledem na značný rozsah jeho podnikatelské činnosti, respektive objem potravin, které uvádí na trh, spravedlivě požadovat zajištění tomu odpovídajících kontrolních mechanismů, je třeba označit za zcela irelevantní," uvádí se v rozhodnutí Nejvyššího správního soudu.

Med obsahoval nepovolené množství hydroxymethylfurfuralu, který vzniká především přehřátím. Brambory a nektarinky byly plesnivé či shnilé z 95 procent.

ČTĚTE TAKÉ:

Inspekce už trestala Kaufland v posledních letech několikrát. Například v lednu 2006 pokutou 190 000 korun za prodej nejakostních vajec ve Strakonicích, 50 000 korun za prodej nahnilé zeleniny a klamavé označení ovoce v Plzni-Lochotíně.

Kolínskou prodejnu inspekce také před dvěma lety dočasně uzavřela kvůli výskytu myšího trusu.

Lidovky.cz, ČTK

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…

Najdete na Lidovky.cz