14. května 2008 8:30 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Kaufland slavil za cizí

Prodejna Kauflandu. (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prodejna Kauflandu. (Ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA Ani vlna kritiky obchodních řetězců ze strany dodavatelů ohledně zneužívání jejich postavení na trhu nebrání některým z nich stupňovat své požadavky. Řetězec Kaufland nedávno oslavoval 10 let na českém trhu s tím, že si oslavu nezaplatí z vlastní kapsy. Na osobních schůzkách svým dodavatelům sdělil, že musí zaplatit příspěvek ve výši tří až pěti procent z ročního obratu, který v Kauflandu mají.

„Kauflandu jsme museli zaplatit v řádu statisíců korun,“ uvedl ředitel jednoho tuzemského masokombinátu, který nechtěl být jmenován.

Mimořádné aktivity spojené s oslavami výročí Kauflandu potvrdil i mluvčí řetězce Michael Šperl. Trval však na tom, že konečná dohoda s dodavateli vychází z jednání. „Společné dohody jsou individuální v rámci oboustrané shody a zakládají se vždy na službě a protislužbě. Naše snaha je pochopitelně taková, získat od svých dodavatelů výhodné podmínky,“ připustil Šperl.

Uvozovky dolníCelková částka za narozeniny Kauflandu šla do desítek milionů korun.Uvozovky horníCelková částka za narozeninové oslavy se podle ředitele pro programování a strategii Potravinářské komory Miroslava Koberny vyšplhala na desítky milionů korun. Takto nabyté peníze mohou podle Koberny být využity například i pro různé spotřebitelské soutěže. „Nechápu ale, proč by měli dodavatelé platit například automobil pro vítěze nějaké reklamní akce,“ dodal Koberna.

Podle prezidenta Agrární komory ČR Jana Veleby se proti těmto praktikám nemohou firmy bránit. „Když odmítnou zaplatit, nebudou mít kam dodávat své zboží. Uvědomme si, že sedmdesát procent maloobchodních potravin jde k zákazníkům přes řetězce,“ informoval Veleba.

Ministr zemědělství Petr Gandalovič údajné praktiky Kauflandu rovněž odmítl. „Tyto způsoby se mi nelíbí. Odběratelé by se v rámci svých komor měli domluvit a společně tyto nekalé praktiky odmítnout. Pak by měly i řetězce problémy s dodávkami zboží,“ konstatoval Gandalovič.