NEW YORK/PRAHA Podezření ze zneužívání neveřejných informací při obchodování s cennými papíry (takzvaný insider trading) připravilo těžké chvíle nejen obchodnímu řediteli ČEZ Alanu Svobodovi. Daleko hůře dopadli v USA dva američtí bankéři a jeden pracovník tiskařské firmy.
Bankéři nakupovali cenné papíry před oznámením velkých obchodů. Jejich hodnota se po zveřejnění transakce zvýšila, což jim přineslo obrovské zisky. „Byl to jeden z největších případů insider tradingu v New Yorku za desetiletí,“ uvedl státní zástupce Michael Garcia.
Kromě dvou bankéřů byl uvězněn tiskař Juan Renteria, který Plotkinovi a Pajcinovi četl jména firem, která byla uvedena v prvotních výtiscích prestižního týdeníku Business Week, před tím, než se začal prodávat. Business Week zveřejňuje sloupek o akciích firem. Bankéři nakoupili akcie, kterým týdeník dal příznivé hodnocení, což následně zvedlo hodnotu akcií chválených společností. Týdeník zneužívají podvodníci k nelegálním obchodům s oblibou. Již před dvěma lety zneužíval investiční tipy časopisu pošťák, který je četl v třídícím centru pošty dříve, než se dostaly ke čtenářům.
Skupině povedených bankéřů zlomila vaz přílišná chamtivost. Na obchodech s právy na nákup akcií firmy Reebok vydělali přes dva miliony dolarů. Během dvou dnů tak prostředník obchodu - 63letá Chorvatka Sonja Antičevič - vydělal sedmnáctinásobek původní investice. Akcie Reeboku totiž vzrostly o pětatřicet procent po oznámení, že firmu koupí Adidas.
Americká Komise pro cenné papíry získala bezprostředně po transakci podezření z nelegálních obchodů, což následně vedlo k zatčení tří výtečníků. Za obchody stál totiž synovec Antičevičové, kterým byl právě Pajcin.