Úterý 18. února 2020svátek má Gizela 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Kauzu „horké tipy“ řeší i v USA

Newyorská burza. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Newyorská burza. | foto: Reprofoto

NEW YORK/PRAHA Podezření ze zneužívání neveřejných informací při obchodování s cennými papíry (takzvaný insider trading) připravilo těžké chvíle nejen obchodnímu řediteli ČEZ Alanu Svobodovi. Daleko hůře dopadli v USA dva američtí bankéři a jeden pracovník tiskařské firmy.

Americké úřady zatkly analytika dluhopisů Eugena Plotkina z Goldman Sachs a investičního bankéře Merril Lynch Stanislava Shpigelmana, kteří společně s dalším bankéřem Goldman Sachs Davidem Pajcinem po několik let obchodovali na základě tajných informací o obchodech.

Bankéři nakupovali cenné papíry před oznámením velkých obchodů. Jejich hodnota se po zveřejnění transakce zvýšila, což jim přineslo obrovské zisky. „Byl to jeden z největších případů insider tradingu v New Yorku za desetiletí,“ uvedl státní zástupce Michael Garcia.

Kromě dvou bankéřů byl uvězněn tiskař Juan Renteria, který Plotkinovi a Pajcinovi četl jména firem, která byla uvedena v prvotních výtiscích prestižního týdeníku Business Week, před tím, než se začal prodávat. Business Week zveřejňuje sloupek o akciích firem. Bankéři nakoupili akcie, kterým týdeník dal příznivé hodnocení, což následně zvedlo hodnotu akcií chválených společností. Týdeník zneužívají podvodníci k nelegálním obchodům s oblibou. Již před dvěma lety zneužíval investiční tipy časopisu pošťák, který je četl v třídícím centru pošty dříve, než se dostaly ke čtenářům.

Skupině povedených bankéřů zlomila vaz přílišná chamtivost. Na obchodech s právy na nákup akcií firmy Reebok vydělali přes dva miliony dolarů. Během dvou dnů tak prostředník obchodu - 63letá Chorvatka Sonja Antičevič - vydělal sedmnáctinásobek původní investice. Akcie Reeboku totiž vzrostly o pětatřicet procent po oznámení, že firmu koupí Adidas.

Americká Komise pro cenné papíry získala bezprostředně po transakci podezření z nelegálních obchodů, což následně vedlo k zatčení tří výtečníků. Za obchody stál totiž synovec Antičevičové, kterým byl právě Pajcin.
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby
OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby

Máme pro vás další krásné dárky. Kosmetiku Nivea Baby, která je velmi šetrná i k té nejjemnější dětské pokožce, otestuje dvacet z vás. Chcete ji také vyzkoušet?