26. března 2007 8:55 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Káva zřejmě kvůli velké úrodě zlevní

Káva | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Káva | foto: Jan Zátorský, Lidové noviny

PRAHA Hodnota kávových bobů na světových burzách se od začátku roku propadá. Zatímco na jeho začátku dosahovala cena kávy Robusta na londýnské burze 1635 amerických dolarů za tunu, v polovině března už to bylo jen 1478 dolarů.

„Cena kávy klesá hlavně kvůli zvyšujícímu se stavu jejích zásob. Spekuluje se, že současný déšť v Brazílii bude mít pozitivní dopad pro velikost sklizně, která začíná příští měsíc,“ uvedl analytik společnosti Colosseum Martin Urban. Brazílie je přitom největším producentem kávy na světě. Letos by měla sklidit až 36 milionů žoků.

Brazilská vláda přitom původně odhadovala, že produkce bude maximálně jedenatřicet milionů žoků.

Podle analytiků pocítí milovníci kávy pokles cen, pokud bude vývoj pokračovat stejným tempem. „Zásoby kávy by musely narůst ze současných pětatřiceti milionů žoků na 45 až padesát milionů,“ konstatoval pro agenturu Bloomberg Andrea Illy, šéf Illyceffa SpA.

Pokles registruje také americká burza New York Board of Trade. „Cena kontraktu kávy s termínem dodání v květnu uzavírala ke konci minulého roku na hodnotě 1,292 centů za váhovou libru. Patnáctého března uzavřela na hodnotě 1,1055 centů za libru, což je pokles od začátku roku o 14,43 procenta, “ uvedl analytik Martin Urban.

Z kávy Robusta se vyrábí především instantní káva. Zlevňují ale i další druhy kávy, jako je například Arabica, která tvoří 75 celosvětové produkce. Arabica zlevnila od začátku roku o téměř třicet procent.

Zda se dočkají poklesu cen kávy i čeští konzumenti, je dost pravděpodobné. Cena kávy v Česku totiž klesá posledních pět let. Potvrzují to údaje Českého statistického úřadu. Podle nich v roce 1998 nakupovali Češi sto gramů rozpustné kávy v průměru za 122,68 koruny. „V roce 2001 už to bylo 103,85 koruny za sto gramů a loni cena propadla na 75,2 koruny,“ konstatoval Tomáš Chrámecký z Českého statistického úřadu. Cena přitom paradoxně klesá, i když Češi kupují kávy každým rokem více.

„V Česku spotřeba kávy každým rokem roste,“ potvrdil Petr Viktorýn, výhradní dovozce italské kávy Luccafé.

Na vině jsou především velké obchodní řetězce, pro něž je káva předmětem cenového boje. Nízkou cenou kávy se jim totiž už několik let daří lákat zákazníky do svých prodejen.

Najdete na Lidovky.cz