12. listopadu 2011 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Kaviár a vodka v zemi piva. Sladký život Rusa v Česku

Noviny s titulky v azbuce nejsou v Česku ničím zvláštním. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Noviny s titulky v azbuce nejsou v Česku ničím zvláštním. | foto: ČTK

PRAHA Kaviár, vodka, pelmeně. Sortiment, který nemůže chybět v žádném ruském obchodě s potravinami. V posledních letech jich v Česku výrazně přibylo, stejně jako přibylo Rusů, kteří v Česku žijí, pracují a podnikají. Jak sami říkají, cítí se tu mnohem bezpečněji než ve své domovině, a mohou si tak dovolit luxus, na který by jinde nedosáhli.

Alla Bautinová pochází z ruského Jekatěrinburgu. Přes deset let ale žije v České republice. Přistěhovala se sem s manželem a daří se jim. Letos v červnu si v Praze otevřeli svůj už čtvrtý obchod s ruskými potravinami. „Vrátit se zpátky do Ruska? O tom ani neuvažujeme. Máme tu celou rodinu,“ říká s tím, že už se nechce nechat ubíjet nekonečnou ruskou byrokracií.

Sladký život Rusa v Česku

„Česká republika je pro lidi z regionu bývalého Sovětského svazu velmi lákavá. Důležitý je příbuzný jazyk, ale i mentalita české společnosti,“ říká Igor Zolotarov, který v České republice vede sdružení Ruská tradice. „Lidé jsou tady klidní, na ulicích je pořádek, lidé nejsou opilí, Rusové se tu cítí v bezpečí,“ pochvaluje si turistická průvodkyně Ljuba Polevová.

Česko má podle nich ale jednu zásadní výhodu, oproti ostatním evropským zemím je levné. To láká jak chudší, tak i ty bohatší Rusy.

Více o životě Rusů v České republice se dočtete ve víkendovém vydání deníku Lidové noviny.

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.