1. října 2016 7:20 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Každý Čech vyhodí za měsíc zbytečně 6 kilo potravin. Rakousko je na tom dvakrát hůř

Plýtvání jídlem - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plýtvání jídlem - ilustrační foto | foto: Global Food: Waste Not, Want Not

PRAHA Průměrný Čech každý měsíc vyhodí do popelnice šest kilogramů potravin, které by z velké části ještě šlo využít. Vyplývá to ze statistik, které dala za všechny státy EU dohromady britská vládní Komise pro životní prostředí.

Na první pohled děsivé číslo ovšem ve srovnání s okolními zeměmi ukazuje, že Češi na tom v plýtvání potravinami nejsou tak zle.

Potravinového odpadu, kam se započítávají nejen vynesené odpadkové koše domácností, ale i vyhozené poživatiny ze supermarketů a průmyslu, vyprodukuje Česko 729 tisíc tun ročně.

Jenže podobně lidnaté Rakousko více než dvakrát tolik – 1858 tisíc tun. Stejně vyhozených potravin udává i Maďarsko. V přepočtu na obyvatele je na tom hůř také Slovensko.

Plýtvání potravinami v Evropě.

Nemusí to ovšem znamenat, že by Češi byli v nakládání s potravinami extrémně obezřetní. Statistika totiž nedokáže odlišit, kolik odpadu vyprodukují domácnosti, kolik průmysl a kolik se vyhodí v obchodech.

Podstatnou roli hraje i zemědělská výroba. Rakousko oproti Česku plýtvá – jenže ročně vyprodukuje mnohem více masa a mléka.

Třeba organizace Byznys pro společnost odhadla, že průměrný Čech vyhodí měsíčně do popelnice až 15 kilogramů potravin. Většina z nich přitom skončí v kategorii nevytříděný odpad a do statistik plýtvání potravinami se nedostane.

bhBlahoslav Hruška

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!