Pátek 3. července 2020svátek má Radomír 22 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Každý osmý Čech by si půjčil od podezřelé firmy

Mince (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mince (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Téměř dvě třetiny Čechů si již někdy v životě půjčily peníze. Na 55 procent lidí si půjčuje pouze na zásadní věci, téměř desetina si ale bere úvěr i na méně zásadní položky. Každý osmý Čech by si navíc půjčil od neznámého či podezřelého poskytovatele půjček. Vyplývá to z průzkumu České bankovní asociace mezi 1224 respondenty.

"Češi si myslí, že by banky měly být při rozhodování o poskytnutí úvěru přísné a vyjadřují tak podporu zodpovědnému zadlužování. Na druhou stranu část z nich si ne vždy půjčuje s rozmyslem. Téměř desetina klientů uvedla, že si běžně půjčuje i na menší položky," uvedl náměstek výkonného ředitele asociace Jan Matoušek.

ČTĚTE TAKÉ:

Půjčování v bankách se těší oblibě zejména u klientů z větších měst, s vyšším vzděláním a vyšším příjmem. Nejčastěji by Češi volili jako zdroj půjčky právě bankovní dům (72 procent), kterému důvěřují dokonce více než někomu z rodiny (65 procent). Od něj by si častěji půjčili především mladí lidé. Za rodinou jako zdrojem financí by šli také nejčastěji lidé, kteří si nepůjčují nikdy. V pětici nejčastějších zdrojů půjčky jsou také známí či přátelé, zaměstnavatelé a velké nebankovní instituce.

Od menších nebankovních institucí či neznámých osob by si půjčili ve větší míře pouze ti, kteří zároveň uvádějí ochotu půjčovat si i na méně významné nákupy. Jako uvažovanou možnost ji uvedlo sedm procent respondentů. "Jde o skupinu, která je ohrožena pádem do dluhové pasti," komentoval výsledek David Šmejkal z Poradny při finanční tísni. Předlužení lidé podle něj často volí malého nebankovního poskytovatele úvěru právě proto, že ten mnohdy neprověřuje jejich finanční situaci. Neuvědomují si prý ovšem, že to dělá s cílem vlákat je do pasti.

Chybí základní znalosti

Řadě lidí chybí podle průzkumu v souvislosti s úvěry mnohdy základní znalosti. Přes 40 procent neví, zda by podepsali smlouvu, ve které bude místo řešení sporu u soudu rozhodčí doložka, téměř čtvrtina nemá povědomí o ručení úvěru směnkou, které je dnes již u spotřebitelských úvěrů zakázané.

"Neznalost je vždy cestou do problémů. Neférová půjčka často vede k nutnosti půjčovat si dál a dál. V bance můžete problémy se splácením úvěrů řešit jejich sloučením a změnou podmínek, tedy konsolidací. To vám predátorský poskytovatel samozřejmě neumožní," doplnil Matoušek.

Přímou zkušenost s exekucí má podle průzkumu ČBA téměř desetina Čechů, 15 procent lidí pak přišlo do styku s exekucí prostřednictvím blízké osoby. Nejčastějším důvodem byla přitom ztráta zaměstnání a zdravotní neschopnost způsobená nemocí či úrazem.

S hrozbou exekuce souvisí rovněž ochota lidí zastavit svůj majetek, konkrétně nemovitost. Dvě třetiny občanů uvedly, že by nemovitost nezastavily nikdy. Na 23 procent by nemovitý majetek zastavilo v případě půjčky vyšší než jeden milion korun, 12 procent i v případě úvěru nižšího. "Zastavit nemovitost, například kvůli hypotéce, není špatně, je ale třeba dát si velký pozor tam, kde je žádána velká zástava kvůli malé půjčce," poznamenal Matoušek.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...