29. července 2014 12:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Každý osmý Čech by si půjčil od podezřelé firmy

Mince (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mince (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Téměř dvě třetiny Čechů si již někdy v životě půjčily peníze. Na 55 procent lidí si půjčuje pouze na zásadní věci, téměř desetina si ale bere úvěr i na méně zásadní položky. Každý osmý Čech by si navíc půjčil od neznámého či podezřelého poskytovatele půjček. Vyplývá to z průzkumu České bankovní asociace mezi 1224 respondenty.

"Češi si myslí, že by banky měly být při rozhodování o poskytnutí úvěru přísné a vyjadřují tak podporu zodpovědnému zadlužování. Na druhou stranu část z nich si ne vždy půjčuje s rozmyslem. Téměř desetina klientů uvedla, že si běžně půjčuje i na menší položky," uvedl náměstek výkonného ředitele asociace Jan Matoušek.

ČTĚTE TAKÉ:

Půjčování v bankách se těší oblibě zejména u klientů z větších měst, s vyšším vzděláním a vyšším příjmem. Nejčastěji by Češi volili jako zdroj půjčky právě bankovní dům (72 procent), kterému důvěřují dokonce více než někomu z rodiny (65 procent). Od něj by si častěji půjčili především mladí lidé. Za rodinou jako zdrojem financí by šli také nejčastěji lidé, kteří si nepůjčují nikdy. V pětici nejčastějších zdrojů půjčky jsou také známí či přátelé, zaměstnavatelé a velké nebankovní instituce.

Od menších nebankovních institucí či neznámých osob by si půjčili ve větší míře pouze ti, kteří zároveň uvádějí ochotu půjčovat si i na méně významné nákupy. Jako uvažovanou možnost ji uvedlo sedm procent respondentů. "Jde o skupinu, která je ohrožena pádem do dluhové pasti," komentoval výsledek David Šmejkal z Poradny při finanční tísni. Předlužení lidé podle něj často volí malého nebankovního poskytovatele úvěru právě proto, že ten mnohdy neprověřuje jejich finanční situaci. Neuvědomují si prý ovšem, že to dělá s cílem vlákat je do pasti.

Chybí základní znalosti

Řadě lidí chybí podle průzkumu v souvislosti s úvěry mnohdy základní znalosti. Přes 40 procent neví, zda by podepsali smlouvu, ve které bude místo řešení sporu u soudu rozhodčí doložka, téměř čtvrtina nemá povědomí o ručení úvěru směnkou, které je dnes již u spotřebitelských úvěrů zakázané.

"Neznalost je vždy cestou do problémů. Neférová půjčka často vede k nutnosti půjčovat si dál a dál. V bance můžete problémy se splácením úvěrů řešit jejich sloučením a změnou podmínek, tedy konsolidací. To vám predátorský poskytovatel samozřejmě neumožní," doplnil Matoušek.

Přímou zkušenost s exekucí má podle průzkumu ČBA téměř desetina Čechů, 15 procent lidí pak přišlo do styku s exekucí prostřednictvím blízké osoby. Nejčastějším důvodem byla přitom ztráta zaměstnání a zdravotní neschopnost způsobená nemocí či úrazem.

S hrozbou exekuce souvisí rovněž ochota lidí zastavit svůj majetek, konkrétně nemovitost. Dvě třetiny občanů uvedly, že by nemovitost nezastavily nikdy. Na 23 procent by nemovitý majetek zastavilo v případě půjčky vyšší než jeden milion korun, 12 procent i v případě úvěru nižšího. "Zastavit nemovitost, například kvůli hypotéce, není špatně, je ale třeba dát si velký pozor tam, kde je žádána velká zástava kvůli malé půjčce," poznamenal Matoušek.

Lidovky.cz, ČTK

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.