Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 18 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Každý třetí Čech chtěl volno na fotbal

Téměř jako samozřejmost brali čeští fanoušci dovolenou na fotbal | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Téměř jako samozřejmost brali čeští fanoušci dovolenou na fotbal | foto: René VolfíkČTK

PRAHA  Produktivita práce v podnicích během šampionátu výrazně klesla. Fanoušci si brali dovolenou nebo krátili pracovní dobu.

I když už česká reprezentace z bojů na světovém fotbalovém šampionátu vypadla, ovlivnila její účast na mistrovství i chod v tuzemských firmách. Produktivita práce v podnicích výrazně klesla. Téměř čtvrtina zaměstnanců si totiž hodlala kvůli zápasům českého týmu vzít volno z práce, anebo pracovat jen kratší dobu. Některé firmy proto radši zastavily výrobu.

Ze zjištění personální agentury EuropeTalent, která se specializuje na východoevropský region, vyplynulo, že každý třetí český zaměstnanec si naplánoval během fotbalového šampionátu vzít volno či si zkrátit pracovní dobu. Hodně fanoušků fotbalu pracuje například v České pojišťovně. „Změna se sice nezdála tak výrazná, ale když se situace porovná se stejným obdobím loňska, byl v období šampionátu u dovolených nárůst až o osm procent,“ přiznává mluvčí České pojišťovny Václav Bálek.
Jedno procento lidí si chtělo mistrovství užít dokonce i „podvodem“ a získat neschopenku. Agentura zjišťovala i u zaměstnavatelů, zda umožní svým podřízeným zápasy sledovat.

„Víc než půlka dotázaných zaměstnavatelů v Česku plánovala dát lidem volno na sledování zápasů. Procento bylo mírně vyšší u manažerů, kteří se sami o fotbal zajímají, a naopak nižší u těch, které kopaná nezajímá,“ říká studie.

„Tušili jsme, že by si lidé brali volno. Takže jsme tomu předešli tím, že jsme zastavili na určitý čas výrobu, aby nedocházelo k výpadkům a vyšším vybíráním dovolených,“ vysvětluje mluvčí kolínské automobilky TPCA Matěj Matolín.

Někteří šéfové však neměli pro fotbalové nadšení svých zaměstnanců pochopení. Jeden z dotázaných tuzemských manažerů zaujal jasný postoj: „Není správné, že když některé země, v tomto případě Německo, a jednotliví hráči vydělávají peníze, my jako zaměstnavatelé máme prodělávat,“ citovala jej zpráva EuropeTalent.

Radost z německého mistrovství nemělo zřejmě více společností. „Výsledky studie potvrzují, že během šampionátu došlo k výraznému poklesu produktivity práce. Předem plánované absence v zaměstnání jsou ale jen jedním z aspektů,“ komentoval projekt vedoucí analytik agentury EuropaTalent. Podle něj skutečná míra absencí bude pravděpodobně ještě větší vzhledem k pozápasovým oslavám a nedostatku spánku.

Při mezinárodním srovnání zemí východoevropského regionu je zřejmé, že Češi patří k největším sportovním nadšencům. Přesto problém s poklesem produktivity práce není jen záležitostí Česka. Podobně například v Polsku, Rusku a na Ukrajině chtělo volno či kratší pracovní dobu v průměru 17 procent fotbalových fanoušků, nemocenskou si hodlala vzít tři procenta lidí.

Podobný trend je ale patrný i v západoevropských zemích. Například studie britské účetní firmy Tenon konstatovala, že tamní společnosti ztratí letos v červnu 500 milionů liber kvůli nemocenským spojeným s fotbalovým šampionátem a vyčerpáním zaměstnanců po pozápasových oslavách.

Pro Nizozemce je zase varováním fotbalové EURO v Portugalsku konané před dvěma lety. Tehdy desetitisíce nizozemských zaměstnanců telefonicky nahlásily onemocnění během evropského mistrovství.

,

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Téměř jako samozřejmost brali čeští fanoušci dovolenou na fotbal | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Téměř jako samozřejmost brali čeští fanoušci dovolenou na fotbal | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Téměř jako samozřejmost brali čeští fanoušci dovolenou na fotbal | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...