31. března 2014 10:47 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Každý z nás letos odevzdá státu v průměru 120 tisíc. I novorozenci

Peníze (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA Každý občan by měl letos na daních v průměru zaplatit měsíčně 10 192 korun. Nejvíce, 4312 korun, by měl odvést na sociálním pojištění. Vyplývá to z odhadů ministerstva financí v publikované informační brožuře Státní rozpočet v kostce, jejímž cílem je přiblížit problematiku státního rozpočtu široké veřejnosti.

Na dani z přidané hodnoty každý občan podle předpokladů rozpočtu zaplatí letos měsíčně 2323 korun, na spotřební dani 1152 korun a na dani z příjmu fyzických osob 1128 korun.

Informační brožura popisuje hlavní funkce státního rozpočtu, jeho charakteristiky, proces jeho přípravy a přináší konkrétní informace k rozpočtu na rok 2014. Představuje českou verzi "Rozpočtu pro občany" (Citizens Budget), jehož publikování doporučuje řada mezinárodních organizací jako je Světová banka, OECD nebo International Budget Partnership.

Kolik zaplatíte měsíčně na daních?
DAŇČÁSTKA (KČ)
Spotřební daň1 152
Daň z příjmů fyzických osob1 128
Daň z příjmů právnických osob 999
Sociální pojištění 4 312
Ostatní daně 278
Celkem10 192
Poznámka: Tabulka udává očekávaný průměrný odvod daní na jednoho občana (včetně dětí a důchodců). Jedná se o příspěvek na daních do veškerých veřejných rozpočtů (nikoli pouze do státního rozpočtu).

"Není v silách běžného člověka se podrobně seznámit s detaily státního rozpočtu. Chceme občanům přiblížit tvorbu dokumentu, který zásadně ovlivňuje jejich životy. Doufáme, že brožura pomůže daňovým poplatníkům získat lepší představu o tom, jak stát nakládá s jejich prostředky," uvedl ministr financí Andrej Babiš.

Na letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 112 miliard korun. Celkové výdaje rozpočtu by měly činit 1211,3 miliardy korun a příjmy 1099,3 miliardy korun.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz