23. ledna 2007 8:24 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Kazety už mizí z videopůjčoven

Doba popularity videorekordérů minula. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Doba popularity videorekordérů minula. |

PRAHA Videokazety jsou už definitivně passé, minimálně pro drtivou většinu návštěvníků českých videopůjčoven. Ti totiž sahají již skoro výhradně po filmech na discích DVD.

Mnohé půjčovny se proto snaží starých kazet zbavit, jak to jde, a prodávají je svým zákazníkům mnohdy za velmi nízké ceny.

„Zájem o klasické videokazety už není téměř žádný. I poslední kazety, které nám zbyly, už odprodáváme,“ sdělil LN Petr Klíma, provozovatel videopůjčovny K3 v pražských Modřanech, a dodal, že disky DVD tak již nahradily kazety prakticky ze sta procent.

Stejně mluví také majitelé jiných půjčoven. Klesající zájem o videokazety se přitom neomezuje pouze na největší města. „Je to všeobecný trend, i na opravdu malých městech je dnes na kazetách nanejvýš dvacet procent vypůjčených filmů,“ domnívá se Radek Pazour ze sítě půjčoven Videoprivat, která působí na střední a severní Moravě a v Praze.

Tento trend podporují také distribuční společnosti, které do mnoha provozoven dodávají filmy již pouze na DVD. Půjčovnám se to ale finančně také vyplácí. Cena videokazety i s autorskými právy na veřejné půjčování je totiž obdobná jako cena disku, ten je přitom praktičtější a více vydrží.

„DVD je mnohem výhodnější, co se týče opotřebení. Jakékoli poškození se dá u disků mnohem snáze ohlídat, u videokazety se poškození pásky zjistí často až za dlouho,“ říká Petr Képeš z videopůjčovny Delta v Mostě.

Čeští zákazníci podle ankety mezi majiteli videopůjčoven dávají přednost hlavně akčním filmům a komediím, obchodním hitem bývají často filmy určené dětem.

Disky DVD se na světové trhy dostaly před deseti lety. Za tuto dobu si již stihly získat stamiliony příznivců. Diváci na nich oceňují vyšší obrazovou a zvukovou kvalitu, než mají kazety, stejně tak i větší praktičnost včetně možnosti výběru jazyka dialogů nebo různých doplňků obsažených na disku vedle hlavního filmu. Světové společnosti, jako například Sony nebo Toshiba, ovšem již teď vyvíjejí disky s výrazně větší kapacitou.
Michal Kučera, Lidové noviny

Najdete na Lidovky.cz