21. března 2012 7:01 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

PŘEHLED: Kde v Česku pořídíte nejlevnější bydlení?

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Ondřej PolákLidové noviny

PRAHA Pořízení vlastního bydlení je velkou zátěží rodinných rozpočtů. Statistikové však hlásí, že ceny bytů budou dále lehce klesat. Kde v Česku pořídíte bydlení nejlevněji?

Statistický úřad dnes zveřejnil absolutní čísla o cenách bytů, ovšem jen do předloňského roku. V období 2008 až 2010 byly nejdražší byty v Praze. Metr čtvereční staršího bytu v hlavním městě stál v průměru 48.214 korun.

Jak se liší ceny bytů a rodinných domů podle krajů?

Ceny starších bytů podle krajů 2008-2010 - grafika
Ceny starších rodinných domů podle krajů 2008-2010

"Je to ovšem průměr, který se skládá z velmi odlišných hodnot," poznamenal odborník ČSÚ Mrázek. Naopak například v Ústí nad Labem zaplatili lidé za metr čtvereční staršího bydlení v průměru 12.490 korun. Nižší ceny bytů v některých regionech podle Mrázka ovlivňuje například vyšší nezaměstnanost.

Podobné to bylo také s cenami starších rodinných domů. Nejdražší byly v letech 2008 až 2010 v Praze, za metr krychlový rodinného domu se platilo průměrných 7875 korun. Metr krychlový domu v Ústí nad Labem stál proti tomu 3006 korun.

Jak jsou ceny bytů v jednotlivých okresech?

Ceny starších bytů podle okresů 2008-2010

Také ceny stavebních pozemků byly ve sledovaném období nejvyšší v Praze. Metr čtvereční vyšel průměrně na 7475 korun. Oproti tomu například v okrese Plzeň-jih stál metr čtvereční stavebního pozemku 249 korun.

Někteří odborníci doporučují při uvádění cen nemovitostí obezřetnost, protože průměry můžou být zavádějící. "Cenová statistika ČSÚ jistě poskytuje velmi cenná makroekonomická data. Nesmíme ovšem zapomínat že v případě realit nelze cenové trendy úplně paušalizovat. Platí zde totiž notoricky známé základní pravidlo, že cena nemovitosti je určována třemi hledisky, kterými je lokalita, lokalita a lokalita," soudí Martin Bohuslav, specialista na nemovitostní právo společnosti Ambruz & Dark/Deloitte Legal.

V jakých okresech jsou nejlevnější pozemky?

Ceny stavebních pozemků podle okresů 2008-2010

Čísla o cenách bytů a rodinných domů zveřejňuje v Česku pravidelně také Hypoteční banka. Ceny nemovitostí k bydlení se podle jejího HB Indexu v závěru roku 2011 příliš nezměnily. Průměrné tržní ceny bytů se ve srovnání s loňským třetím čtvrtletím podle tohoto ukazatele snížily o procentní bod. Ceny rodinných domů se naopak mírně zvýšily.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz