12. prosince 2016 13:30 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Kde se na Štědrý večer najíte? Otevřeno bude mít pětina restaurací

Na kapra můžete 24. 12. vyrazit i do restaurace. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na kapra můžete 24. 12. vyrazit i do restaurace. | foto: Shutterstock

PRAHA Na Štědrý den bude mít v Česku otevřeno zhruba pětina restaurací. Největší počet otevřených podniků bude tradičně v hlavním městě Praze. Vyplývá to z dat internetového rezervačního portálu Restu.cz.

Počet otevřených podniků zůstává v posledních několika letech zhruba stejný. Otevřeno mají spíše dražší restaurace, které na sváteční dny připravují speciální vánoční menu.

„Dle aktuálních prosincových dat z Restu má na Štědrý večer otevřeno přibližně 23 procent restaurací a to převážně v Praze a krajských městech. Během vánočních svátků se postupně otevřenost restaurací zvyšuje na přibližně 34 procent otevřených podniků, řekl šéf marketingu Restu.cz Martin Trejbal.

Jednou z tradičně otevřených restaurací je Malostranská beseda na pražském Malostranském náměstí. Ta podobně jako v předchozích letech nabízí pro polední návštěvníky pokrm ze šneků, tentokráte jde o hlavičky žampionů plněné šnečím masem sypané parmazánem a slaninou a podávané s bramborovou kaší.

Nechybí ani tradiční kapr s bramborovým salátem, rybí polévka z jiker, nebo rybí filet s pažitkovými bramborami. Pro ty, kteří nemusejí jídla z ryb, je pak připraveno jiné i když podobně tradiční vánoční jídlo, pečené husí stehno s houbovým kubou.

Interiér restaurace Alcron.

Interiér restaurace Alcron.

„Zcela běžné je, že mají otevřeno hotelové restaurace, které mají přes svátky hosty. Na druhou stranu ale narůstá i počet Čechů, kteří nechtějí trávit vánoční svátky vařením a jdou raději do restaurace,“ uvedl prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek. Tomu se v Česku postupně přizpůsobují i klasické restaurace.

Celkem je v Česku podle odhadů zhruba 35 tisíc pohostinských zařízení. Ne všechna tyto zařízení ale představují klasické restaurace, do tohoto počtu jsou zahrnuty i závodní jídelny, nebo různá bistra a rychlá občerstvení.

Kromě uvedené Malostranské besedy budou mít o Štědrém dnu otevřeno například v restauraci La Rotnde v hotelu Alcron ve Štěpánské ulici, nebo v Augustine restaurant v Letenské ulici na Malé Straně. Z restaurací které nepatří přímo k hotelům pak půjde například o bistro La Bottega di Finestra.

ČTK