Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 7 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Kde se žije nejlépe? V žebříčku zvítězil Hradec, dominovaly mu však jižní Čechy

Velké náměstí. Hradec Kralové | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velké náměstí. Hradec Kralové | foto: Reprofoto

V žebříčku českých měst zkoumajícím kvalitu života zvítězil Hradec Králové, následovaný Prahou a Pardubicemi.

Do první desítky se probojovala ještě tři jihočeská města Písek, České Budějovice a Tábor, doplněna o Plzeň, Mladou Boleslav, Brno a Havlíčkův Brod. Výsledky studie, která hodnotila 50 největších českých měst, dnes oznámila na tiskové konferenci společnost MasterCard.

Čtěte více:

"Hradec Králové vykázal téměř ve všech ukazatelích velmi dobré výsledky, což mu vyneslo první místo v žebříčku kvality života. Celkově žebříček ovládl Jihočeský kraj, protože všechna jeho hodnocená města skončila v první desítce nejlepších měst," uvedl ředitel kanceláře MasterCard Europe pro ČR Pavel Javorský.

Nábřeží v Písku
Písek, nábřeží


Poslední v žebříčku skončil Most. Mezi ukazatele, jimiž studie měřila kvalitu života, patřily míra nezaměstnanosti, počet ekonomických subjektů na 1000 obyvatel, dostupnost k nejbližší dálnici nebo rychlostní komunikaci v minutách, počet vlakových dálkových spojů, podíl uchazečů o zaměstnání evidovaných na úřadu práce déle než 12 měsíců, cena nájemného bytu 3+1, naděje na dožití u mužů a žen, počet zjištěných trestných činů obecné kriminality, dostupnost a rozloha zelených ploch a množství tuhých emisí.

V Hradci je práce a dobrá doprava
Hradec Králové dosáhl ve čtyřech z 11 ukazatelů lepších výsledků než Praha, která skončila druhá v pořadí. Hradec má velmi dobré výsledky v ukazatelích nezaměstnanosti či dopravní dostupnosti, uvádí studie. V jeho okrese mají také muži narození v letech 2004 až 2008 nejvyšší naději na dožití. Město také bylo díky rozmanité ekonomické struktuře poměrně málo zasaženo ekonomickou krizí.

Města s nejlepší kvalitou života

1. Hradec Králové 88,83%

2. Praha 88,73%

3. Pardubice 85,40%

4. Písek 85,39%

5. České Budějovice 85,12%

6. Plzeň 84,80%

7. Mladá Boleslav 84,68%

8. Brno 84,23%

9. Havlíčkův Brod 84,13%

10. Tábor 83,92%

Zdroj: MasterCard česká centra rozvoje 2010


Náměstek hradeckého primátora Martin Soukup (ODS) dnes ČTK řekl, že úspěch Hradce v anketě je výsledkem mnohaleté práce celého města. "Byl bych rád, aby si lidé více uvědomili, že Hradec Králové je sice město poměrné drahé, ale na druhou stranu je to město čisté a bezpečné," dodal.

Obyvatelé Hradce podle něj nyní nejvíce kritizují systém parkování, který na základě třicetileté koncesní smlouvy od roku 2007 provozuje soukromá společnost ISP. "Podnikáme kroky, aby bylo možné celý systém doladit a zpříjemnit pro obyvatele," podotkl Soukup.

Praha až druhá
Hlavní město Praha dominuje v ekonomických ukazatelích. Je zde jednoznačně nejlepší situace na trhu práce, což úzce souvisí i s dalším ukazatelem, počtem ekonomických subjektů na 1000 obyvatel. Ve všech těchto ukazatelích zaujímá Praha první místo mezi hodnocenými městy. Naopak nejhorší postavení ze všech hodnocených měst má v indexu hodnotícím kriminalitu či cenovou
dostupnost bydlení.

Pardubice se stejně jako Praha vyznačují poměrně dobrou situací na trhu práce. Město má také výhodnou polohu z hlediska napojení na evropskou železniční síť, což mu vyneslo druhé místo v indikátoru, který hodnotí počet mezinárodních železničních spojů.
Primátor Pardubic Jaroslav Deml (ODS) si třetího místa svého města v konkurenci dalších 49 sídel velmi cení. Potěšila jej zvláště pátá pozice v kritérii ekonomická kondice.

"Třetí místo v žebříčku kvality života pro mne bylo trochu překvapení. Je to ocenění dlouhodobé práce, po revoluci se z centra chemie a elektrotechniky, šedého, špinavého a nepříliš vonícího, stalo město, které je hned za salonem republiky a Prahou," řekl Deml.

Za umístění za Hradcem Králové se podle něj Pardubice rozhodně nemusejí stydět. "Hradec je již od první republiky krásné město, urbanismus, architektura a životní prostředí tam funguje a udržují je. Ocenění je zcela namístě," pochválil Deml letitého sousedního rivala.

Havlíčkův Brod překvapil
O velké překvapení se podle něj postaral Havlíčkův Brod, který je třetím nejmenším hodnoceným městem. "Nechal za sebou řadu velkých a krajských měst a probojoval se na deváté místo," podotkl Javorský.

MasterCard uskutečnil projekt ve spolupráci s VŠE v Praze a Sdružením Czech Top 100. V rámci studie byla města hodnocena ze tří hledisek, a to ekonomické kondice, rozvojových projektů realizovaných v daných městech v končícím volebním období 2006 až 2010 a podle kvality života. V žebříčku ekonomické kondice měst, který hodnotil jejich majetkovou a rozpočtovou odpovědnost, obsadily první místo Teplice. Následovaly Chomutov, Cheb, Prostějov, Pardubice a Český Těšín.

Historické centrum Mladé Boleslavi
Mladá Boleslav, hrad

Celkové výsledky:

Tabulka živ. úrovně ve městech

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...