2. listopadu 2009 17:35 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Kdo pumpuje nejvíc peněz do hudby? Lidé, kteří ji nelegálně stahují

Lidé, kteří připouští, že alespoň občas stahují hudbu, zaplatí ročně za singly a nová alba v přepočtu asi 2300 korun | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé, kteří připouští, že alespoň občas stahují hudbu, zaplatí ročně za singly a nová alba v přepočtu asi 2300 korun | foto: Shutterstock

LONDON/PRAHA Lidé, kteří připouští, že alespoň občas stahují hudbu, zaplatí ročně za singly a nová alba v přepočtu asi 2300 korun. Je to skoro o polovinu více, než utratí lidé, kteří přísahají že se k nelegální hudbě nikdy žádnou cestou nedostali. Alespoň to tvrdí studie, kterou dnes zveřejnil britský think-thank Demos.

Autor studie Peter Bradwell si myslí, že by závěry studie měly donutit nahrávací společnosti a politiky, aby se probrali a vzali na vědomí, jak hudební průmysl funguje. Narážel tak na plány britské vlády, která chce počítače, ze kterých se stahuje hudba nelegálně, odpojit od internetu. "Výzkum ukázal, že odstřižení lidí, kteří hudbu sdílejí, by vůbec nemuselo hudebnímu průmyslu prospět," dodává.

Průzkum navíc ukázal, že dvě třetiny lidí, kteří hudbu sdílejí, by omezili nelegální stahování, pokud by byla hudba levnější. Pokud by jedna stopa hudebního souboru stála do 45 pencí (necelých patnáct korun), místo 99 pencí, jak je tomu dnes na iTunes, poskytovatel by podle studie mohl očekávat až dvojnásobné navýšení zájmu o legální prodej.

Podle asociace Britského hudebního průmyslu přitom stahuje každý rok nelegálně hudbu asi sedm milionů Britů, což nahrávací společnosti bude v roce 2009 stát asi 200 milionů liber (6 miliard korun). 

Samotní zpěváci také nejsou v názoru na nelegální stahování za jedno. Například Lily Allen a James Blunt podpořili iniciativu vlády, zatímco Shakira tvrdí, že jí sdílení hudby pomáhá dostat se k fanouškům.

Průzkum probíhal minulý měsíc a odpovídalo na něj asi 1000 lidí mezi 18 a 50 lety. Jeho výsledky dnes zveřejnil magazín Daily Mail