Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora 0 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Kdo se dnes stihne připojistit na důchod, nepřijde o úspory. Zbývají hodiny

Podpis smlouvy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podpis smlouvy | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Doslova útokem berou v těchto dnech tisíce Čechů pobočky penzijních společností. Kdo si totiž sjedná penzijní připojištění do 30. listopadu, zajistí si, že ve fondu nepřijde o peníze. Na poslední chvíli tak uzavírají smlouvy tisícovky zájemců.

Desítky tisíc lidí si chtějí zajistit, že jejich úspory na penzi v budoucnosti neznehodnotí ani případné ztráty fondů a také že si budou moci vybrat polovinu úspor již po 15 letech a celé úspory jednorázově po dovršení věku odchodu do důchodu. 

Právě takové podmínky spoření na důchod budou penzijní společnosti garantovat již pouze jeden den. Smlouvy uzavírané po 30. listopadu sice pravděpodobně budou výnosnější, protože fondy nebudou muset zaručit kladné zhodnocení úspor každý rok, avšak právě tato garance představuje pro Čechy významné lákadlo.

Infografika: klikněte pro zvětšení

Infografika: klikněte pro zvětšení

„Poptávka na pobočkách je nyní téměř trojnásobná, ale čekáme ještě růst,“ hlásí generální ředitel Penzijního fondu České pojišťovny Tomáš Matoušek. Stejnou zkušenost zaznamenávají v těchto dnech i ostatní z celkem devíti penzijních společností v zemi.

„Zájem je velký, 90 procent lidí, kteří v těchto dnech navštěvují naše přepážky, se zajímají právě o uzavření penzijního připojištění,“ potvrzuje mluvčí Penzijního fondu Allianz Václav Bálek.

Největší výnosy nabízí Allianz

Právě Allianz dokázal v minulých pěti letech nejvíce zhodnotit úspory lidí. I proto k němu v prvních třech čtvrtletích letošního roku přišlo zdaleka nejvíce nových klientů, meziročně již o 150 tisíc. Allianz v současnosti každý den navyšuje počet smluv denně o tři tisícovky.

Penzijní fond České spořitelny uzavírá denně kolem dvou tisíc smluv, Penzijní fond Komerční banky pak kolem tisícovky smluv. „Celkově čekáme až 50 tisíc uzavřených nových smluv od října do konce listopadu,“ říká generální ředitel Penzijního fondu České spořitelny Aleš Poklop.

Infografika: klikněte pro zvětšení

Infografika: klikněte pro zvětšení

„V posledním listopadovém týdnu očekáváme, že uzavřeme 7–8 tisíc nových smluv,“ přidává se mluvčí Penzijního fondu ČSOB Stabilita Pavla Hávová.

Sjednat smlouvu jde i po internetu

Na nával zájemců o penzijní připojištění zareagují některé penzijní fondy prodloužením otevírací doby poboček. „Jsme připraveni pružně zareagovat a v případě zájmu klientů prodloužit otevírací dobu,“ uvedl mluvčí Penzijního fondu Generali Jiří Cívka.

V pátek je připraven prodloužit otevírací dobu poboček i Penzijní fond České pojišťovny.  „My jsme posílili služby v rámci call centra,“ uvedl šéf Penzijního fondu ING Jiří Rusnok.

Aby si lidé zajistili stávající podmínky penzijního připojištění, musí smlouvu podepsat nejpozději do 30. listopadu. Je přitom lhostejné, učiní-li tak na pobočce, na schůzce s pojišťovacím makléřem či přes internet.

Při využití internetu je ale potřeba ověřit si lhůty pro zaslání vyplněných formulářů u jednotlivých penzijních fondů. Většina fondů uvádí, že formuláře je možné posílat až do páteční půlnoci. Jsou však výjimky.

ČTĚTE VÍCE:

„Smlouvu na našich webových stránkách je možné sjednat nejpozději 29. listopadu, abychom ji stihli administrovat,“ upozornil šéf Penzijního fondu Komerční banky Pavel Jirák.

Pozor na termíny

„Klienti si také musí dát pozor, aby počátek smlouvy nebyl sjednán na později než 1. 12. 2012,“ upozornila mluvčí Penzijního fondu Aegon Martina Novotná.

Vyplněné papírové formuláře musí být do sídla penzijních společností doručeny nejpozději do dvou týdnů. I zde je však užitečné ověřit si daný termín u konkrétního fondu.

Například Penzijní fond Generali uvádí, že smlouvy jí musí být doručeny nejpozději do týdne, tedy již do 7. prosince. První splátku pravidelných měsíčních vkladů mohou ale držitelé takto uzavřených penzijních účtů provést až v lednu příštího roku.

Jak nepřijít o příspěvek nebo úlevy

Do konce roku by zároveň měli svoje pravidelné měsíční vklady přehodnotit všichni držitelé penzijních smluv v Česku, tedy 4,676 milionů lidí.

Od počátku příštího roku se totiž v rámci penzijní reformy mění podmínky státních příspěvků. Dosáhnou na ně jen střadatelé, kteří si budou na účet penzijního připojištění posílat měsíčně alespoň 300 korun.

„Díky penzijní reformě klienti postupně navyšují své měsíční příspěvky – dosud jsme zpracovali více než trojnásobný počet změn než v loňském roce. Průměrně si účastníci navyšují příspěvky o cca 400 Kč,“ uvádí mluvčí Penzijního fondu AXA Eva Šebestová.

Česká koruna.

Zástupci penzijních fondů se shodují, že přístup stávajících držitelů penzijních účtů k navýšení vkladů se liší. „Ti, kdo si dnes spoří 100 korun, navyšují zpravidla na 300 korun, aby zcela nepřišli o státní příspěvek. Ti, kdo si spoří 500 korun, navyšují zpravidla na tisíc, aby si i dál maximalizovali státní příspěvek. A ti kdo spoří 1500 korun, zvyšují na 2000 korun, aby stále měli daňové úlevy,“ uvedl šéf Penzijního fondu České pojišťovny Tomáš Matoušek.

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

TEST AUTOSEDAČEK: Které jsou opravdu bezpečné?
TEST AUTOSEDAČEK: Které jsou opravdu bezpečné?

Dvacet autosedaček pro děti různého věku podrobil německý autoklub testu bezpečnosti. Prošly všechny. U některých se ale objevily podstatné nedostatky.