Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Kdo těží z drahých vajec: obchodníci, nebo zemědělci?

Ekonomika

  12:45
PRAHA - Obchodníci se přou se zemědělci o to, kdo víc vydělává na prudkém růstu cen vajec, která od začátku letošního roku v tuzemských prodejnách podražila i o více než sto procent. Obě strany se shodují v tom, že ceny po Velikonocích klesnou. Na původní cenu 2,50 Kč za vejce však mohou Češi zapomenout.

Ilustrační foto foto: Reuters

Zatímco podle zemědělců někteří obchodníci zneužili paniky v souvislosti s nedostatkem vajec na trhu a neúměrně zvýšili své marže, tak obchodní řetězce oponují, že hlavním důvodem nebývalého růstu cen vajec jsou vyšší nákupní ceny. Vejce zdražila poté, co jejich produkce v EU letos klesla, protože začala platit směrnice zakazující chov slepic v menších klecích.

ČTĚTE TAKÉ:

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) Zdeněk Juračka dnes novinářům řekl, že obchodníci nyní nakupují vejce za více než čtyři koruny, výrobní cena se ještě nedávno pohybovala kolem jedné koruny. Například obchodní řetězec Interspar nyní deset vajec prodává za 49,9 koruny.

"Každý si tak může spočítat, jaká je naše marže," uvedl viceprezident pro obchod SOCR a ředitel obchodního řetězce Interspar Martin Ditmar. Za poslední dva měsíce obchodníci u vajec podle něj evidují už čtvrtou nebo pátou vlnu zdražení.

Prezident Agrární komory Jan Veleba 9. března novinářům řekl, že velkochovatelé nosnic dostávají za jedno vejce maximálně 3,50 koruny a spravedlivá cena v obchodě by podle něj proto neměla rozhodně překročit pět korun.

V některých obchodech se však vejce prodávají i za sedm korun za kus. Podle Veleby je přitom u vajec přidaná hodnota obchodníka minimální. "Vejce obchodníkovi někdo přiveze, obchodník to složí z kamionu a ze skladu to ještěrkou rozveze do obchodu," řekl.

Zkrášlete si velikonočními vajíčky na pár dní svůj byt.

Juračka míní, že na růstu cen vajec zřejmě vydělali všichni, tedy chovatelé, distributoři i obchodníci, protože vysoká poptávka se vždy reguluje cenou u prvovýrobců i obchodníků. "Ovšem před dvěma měsíci činila výrobní cena jednoho vejce něco přes korunu a najednou je 2,5 koruny. Moc se mi nezdá, že by výrobní cena kvůli novému opatření EU vzrostla o korunu," uvedl Juračka.

Zlevnění po Velikonocích

Zemědělci a obchodníci jsou ovšem zajedno, že cena vajec na tuzemském trhu po Velikonocích zřejmě klesne. "Sníží se odbyt a z ceny bude muset ustoupit výroba, distributoři i obchod," uvedl Juračka, podle kterého se ale ceny už nevrátí na původní úroveň. "Cena vajec klesne na 3,5 až čtyři koruny.

Určitě ale zapomeňme na to, že jsme vejce nakupovali za dvě koruny nebo 2,5 koruny," podotkl Juračka. Stejný názor má i Veleba.

Češi kvůli výraznému zdražení začali vejce ve velkém nakupovat v sousedním Německu, kde vyjdou výrazně levněji. Například německý řetězec diskontních supermarketů Netto už omezil v některých svých obchodech na východě Německa prodej vajec na osobu kvůli jejich skupování Čechy.

Nižší cena vajec na německém trhu podle Juračky souvisí s velikostí trhu. "Německý trh funguje lépe, protože je mnohem větší. Na větším trhu se případné cenové rozdíly vždy rychle vyrovnávají," uvedl.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

V Česku se podle Veleby loni vyprodukovalo kolem dvou miliard vajec, z toho takřka 800 milionů stále připadá na domácí chovy. Celková tuzemská spotřeba dosahovala přibližně 2,6 miliardy vajec.

Podle předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Dagmar Tůmové produkce vajec letos klesla v celé EU. Kvůli rekonstrukci chovů pokrývali tuzemští chovatelé na začátku roku pouze 60 procent spotřeby vajec v ČR.

Autoři: ,