4. června 2009 15:02 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Kdy bude levnější elektřina? Od ledna možná až o desetinu

Elektřina | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektřina | foto: Lidové noviny

PRAHA Cena elektřiny by od ledna příštího roku mohla klesnout o sedm až deset procent. Podle analytiků by měl proud zlevnit i přesto, že cena silové elektřiny opět začala růst. Bude však záležet na celkovém vývoji na trhu a také na výši regulačních poplatků, které určuje Energetický regulační úřad (ERÚ).

Silová elektřina, která tvoří více než polovinu konečné ceny, se aktuálně obchoduje na energetické burze s dodáním v příštím roce kolem 52 eur za megawatthodinu (asi 1400 Kč). Loni v létě dosahovaly ceny svých historických maxim kolem 90 eur za MWh (2425 Kč), ale vlivem hospodářské krize se ceny propadly až o 40 procent pod 40 eur za MWh (1080 Kč).

Tak výrazné zlevnění proudu ale lidé nemohou očekávat. Energetické společnosti totiž elektřinu nakupují v průběhu celého roku, což ovlivňuje průměrnou cenu, od které se odvozují ceny pro konečné zákazníky.

"Průměr za rok 2008 odhaduji na asi 70 eur/MWh, v letošním roce na 50 eur/MWh," uvedl Jiří Gavor z poradenské společnosti ENA, který předpokládá snížení konečných cen kolem deseti procent.

Za klesajících cen nabídly energetické společnosti poprvé lidem možnost zajistit si pevné ceny elektřiny na příští rok s předstihem několika měsíců. Firma ČEZ nabídla možnost zafixovat si na příští rok ceny silové elektřiny o 15 procent nižší než letos, E.ON umožnil 20procentní snížení.

Zákazníci však museli uzavřít nové smlouvy, u ČEZ do konce dubna a u společnosti E.ON do konce května.

Konečná cena elektřiny se skládá z ceny za vyrobenou elektřinu, z poplatků za přepravu a distribuci i za související systémové služby. Kromě plateb za vyrobenou nebo též silovou elektřinu podléhají všechny složky rozhodnutí ERÚ.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!