Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Kdy zlevní plyn? Na podzim

Snížení by se mělo odrazit také v cenách plynu pro tuzemské koncové zákazníky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snížení by se mělo odrazit také v cenách plynu pro tuzemské koncové zákazníky. | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Cena plynu od ruské společnosti Gazprom, která pokrývá přes 80 procent tuzemské roční spotřeby, klesne od října o více než polovinu oproti stejnému období loni. Snížení by se mělo odrazit také v cenách plynu pro tuzemské koncové zákazníky. Plyn zlevňuje již nyní, a to v průměru o tři procenta. V létě by mohl pokles pokračovat.

Cena by se měla podle Sergeje Komleva z firmy Gazprom Export dostat pod 200 dolarů (zhruba 4000 Kč) za 1000 metrů krychlových plynu především kvůli poklesu cen ropy. Informoval o tom deník MF Dnes.

 „Počítáme se zlevněním, ale ne tak výrazným, o jakém mluví někteří analytici,“ uvedl v minulých dnech předseda představenstva dominantního dodavatele plynu RWE Transgas Martin Herrmann. Právě kvůli poklesu cen dodávek z Ruska až o 50 procent analytici hovoří o dvojciferném propadu cen ve druhé polovině roku.

Podle Herrmanna bude další vývoj cen záviset také na kurzu dolaru vůči koruně, který nákup plynu v minulých měsících prodražoval. RWETransgas podle něj však hlavně bude během roku rozpouštět do cen ztrátu, kterou podnik měl z prodeje plynu loni - právě kvůli kurzovému propadu.

Firma prodělala za loňský rok na prodeji plynu konečným zákazníkům 776 milionů korun. Celkový zisk RWE však přesáhl deset miliard korun.

 Gazprom, který evropskou poptávku po plynu uspokojuje asi z jedné čtvrtiny, je státní firma. Komlev věří, že se již nebudou opakovat výpadky dodávek plynu do Evropy jako letos v lednu.

Gazprom podle Komleva už zaplatil Ukrajině za klíčový tranzit přes její území na letošní rok dopředu. Zemi, kterou považuje za viníka sporů, se prý firma snaží vyjít vstříc i tím, že po ní nevyžaduje penále ve výši 600 milionů dolarů.

Vakcína se už vyrábí. Měla by stát 99 korun, prozradil Prymula

Roman Prymula | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Průběh nemoci covid-19 je nyní čtyřikrát mírnější než na začátku. Nedá se ale říct, že by virus oslaboval, v populaci...

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

David Pastrňák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech
Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech

Do 30. 9. 2020 z každého zakoupeného produktu Lovela Baby půjdou 3 Kč na pomoc azylových domů Armády spásy.