4. května 2009 10:30 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Kdy zlevní plyn? Na podzim

Snížení by se mělo odrazit také v cenách plynu pro tuzemské koncové zákazníky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snížení by se mělo odrazit také v cenách plynu pro tuzemské koncové zákazníky. | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Cena plynu od ruské společnosti Gazprom, která pokrývá přes 80 procent tuzemské roční spotřeby, klesne od října o více než polovinu oproti stejnému období loni. Snížení by se mělo odrazit také v cenách plynu pro tuzemské koncové zákazníky. Plyn zlevňuje již nyní, a to v průměru o tři procenta. V létě by mohl pokles pokračovat.

Cena by se měla podle Sergeje Komleva z firmy Gazprom Export dostat pod 200 dolarů (zhruba 4000 Kč) za 1000 metrů krychlových plynu především kvůli poklesu cen ropy. Informoval o tom deník MF Dnes.

 „Počítáme se zlevněním, ale ne tak výrazným, o jakém mluví někteří analytici,“ uvedl v minulých dnech předseda představenstva dominantního dodavatele plynu RWE Transgas Martin Herrmann. Právě kvůli poklesu cen dodávek z Ruska až o 50 procent analytici hovoří o dvojciferném propadu cen ve druhé polovině roku.

Podle Herrmanna bude další vývoj cen záviset také na kurzu dolaru vůči koruně, který nákup plynu v minulých měsících prodražoval. RWETransgas podle něj však hlavně bude během roku rozpouštět do cen ztrátu, kterou podnik měl z prodeje plynu loni - právě kvůli kurzovému propadu.

Firma prodělala za loňský rok na prodeji plynu konečným zákazníkům 776 milionů korun. Celkový zisk RWE však přesáhl deset miliard korun.

 Gazprom, který evropskou poptávku po plynu uspokojuje asi z jedné čtvrtiny, je státní firma. Komlev věří, že se již nebudou opakovat výpadky dodávek plynu do Evropy jako letos v lednu.

Gazprom podle Komleva už zaplatil Ukrajině za klíčový tranzit přes její území na letošní rok dopředu. Zemi, kterou považuje za viníka sporů, se prý firma snaží vyjít vstříc i tím, že po ní nevyžaduje penále ve výši 600 milionů dolarů.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!