13. března 2009 7:30 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Když novelu schválí, odpojí mě

Útvar pro odhalování netechnických ztrát NTZ | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Útvar pro odhalování netechnických ztrát NTZ | foto: Lidové noviny

PRAHA Změna zákona má umožnit odpojit podezřelé z nelegálního odběru, dokud nezaplatí. Jaromír Volf by tak byl bez elektřiny.

Na červen roku 2006 Jaromír Volf hned tak nezapomene. Několik lidí v černých kombinézách obklíčilo jeho domek. Rozebrali elektroměr a Volfa ve spodním prádle si natočili kamerou. Nahrávka, ze které vychází jako kriminálník, se několikrát objevila v televizi.

Volf se dozvěděl, že jediná cesta k elektroměru vede přes kancelář šéfa odboru netechnických ztrát firmy ČEZ Měření Karla Vaniše. Ten nejdřív vyčíslil škodu na 3,5 milionu, postupně ji snižoval až na 430 tisíc korun. Volf podepsal dohodu o uznání dluhu a mohl si rozsvítit.

Pak se ale rozhodl, že to tak nenechá, nic nezaplatil a místo toho vydírání oznámil policii. Brzy byl znovu bez proudu a zůstalo to tak půl roku. Pak mu pomohl okresní soud v Děčíně. Konstatoval, že dodávka elektřiny se má obnovit po výměně vadného elektroměru, nikoliv po zaplacení údajné škody.

Novela energetického zákona, kterou příští týden projednají poslanci, může Volfa znovu o proud připravit.

Ministerstvo průmyslu a obchodu chce totiž uzákonit praxi, kterou dosud firma ČEZ Měření provozovala nezákonně. Spotřebitel nařčený z neoprávněného odběru by podle novely měl nárok na obnovení dodávky proudu nikoliv po výměně elektroměru jako dosud, ale až po zaplacení náhrady škody.

„Nesmyslnou částku, kterou po mně chtěli jako škodu za údajný neoprávněný odběr, jsem jim nezaplatil,“ říká Jaromír Volf. „Myslím, že kdyby začala platit tahle novela, odpojí mě od elektřiny znovu.“
Něco takového by už nikdy nechtěl znovu zažít. Děti zmíněný půlrok bydlely u babičky, manželka u sestry, Volf byl na ubytovně. Stála ho osm a půl tisíce korun měsíčně. Agregát na výrobu vlastní elektřiny si nemohl dovolit, byl pro něj moc drahý. Sousedy, kteří mu byli ochotni vyjít vstříc a dovolili, aby si od nich táhl elektřinu „prodlužovačkou“, zastrašili pracovníci ČEZ Měření. „Pohrozili jim, že jestli mi budou dávat proud, odpojí je taky,“ vzpomíná Volf.

Proti novele energetického zákona protestuje zástupce Volfa a dalších spotřebitelů s podobnou zkušeností Jan Rytíř. Dopisem upozornil všechny poslance na to, co se v novele skrývá.

Rytíř našel ve sněmovně spojence, Jozef Kochan (ODS) se pokusí novelu změnit. „Ministr Martin Říman bude muset vysvětlit, proč tu změnu navrhuje,“ říká Kochan. „Podle mě je to lumpárna. Nemůžeme přece uzákonit bezohledné jednání a gangsterské metody,“ říká.