8. srpna 2012 9:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Když šetřit, tak na alkoholu, říkají muži. Ženy by se omezily v jídle

Šetření, útrata, spoření | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šetření, útrata, spoření | foto: Shutterstock

PRAHA Pokud by muži byli nuceni omezit své výdaje, 53 procent z nich by přistoupilo ke škrtům v útratách za alkohol a cigarety. Ženy by zase mnohem častěji šetřily na potravinách, jak se vyjádřilo 55 procent z nich.

Vyplynulo to z průzkumu veřejného mínění, který si na vzorku více než tisíce respondentů nechala zpracovat poradenská společnost AWD.

Muži se méně zajišťují na důchod

Muži se ve srovnání se ženami méně finančně zajišťují na důchod. Celých 24 procent mužů nevyužívá za tímto účelem žádný finanční produkt. Své peníze ale muži o něco více investují do fondů, častěji vlastní spořicí účty nebo termínovaný vklad.

ČTĚTE TAKÉ:

Ženy na druhou stranu obecně mnohem více tíhnou k využívání finančních produktů, které souvisejí s pojištěním. Ať jde o penzijní připojištění nebo životní pojistku. Plánují také více omezit své výdaje v souvislosti s nynější ekonomickou situací. Chtějí mnohem více šetřit na dovolené, trávit ji doma nebo na chalupě a celkově omezit počet dní, které na ní stráví. O něco více než muži v poslední době omezily nákupy knih a novin, návštěvy kina, divadla nebo restaurací.

Muži jsou méně ochotní šetřit na potravinách, a to o 12 procentních bodů méně než ženy. Příležitost k výrazným škrtům ale nacházejí právě u alkoholu a cigaret. To ale pravděpodobně souvisí s tím, že muži mají více co omezovat. Muži se také o něco více obávají toho, že v souvislosti s ekonomickou situací ztratí práci nebo jim například bude snížena mzda.

Na cestování či bydlení obě pohlaví šetřit odmítají

V čem se ale přístup mužů a žen v podstatě nijak neliší, jsou výdaje za cestování, sport, vzdělávání nebo bydlení. V těchto oblastech obě pohlaví shodně šetřit odmítají.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!