6. března 2008 10:12 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Kellner vklouzl mezi stovku nejbohatších

Petr Kellner | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Kellner | foto: PPF

NEW YORK Nejbohatším mužem světa je podle nového žebříčku prestižního časopisu Forbes americký investor Warren Buffett. Na druhé místo klesl Mexičan Carlos Slim Helú a až třetí skončil spoluzakladatel počítačového Microsoftu Bill Gates. Do první stovky se dostal i nejbohatší Čech Petr Kellner. Zakladatel a hlavní akcionář finanční skupiny PPF se z loňského 119. místa propracoval na 91. příčku.

Forbes odhaduje, že Buffet vlastní majetek v hodnotě 62 miliard dolarů. Komentátoři považují jeho vítězství za pozoruhodné, a to mimo jiné také vzhledem k jeho velkým finančním darům na charitu. Jen loni dal sedmasedmdesátiletý investor charitativním organizacím 2,12 miliardy dolarů a další pravidelné miliardové dary plánuje.

Telekomunikační magnát Helú má o dvě miliardy méně než Buffet, Gatesův majetek časopis vyčíslil na 58 miliard dolarů. Počítačový magnát tak poprvé po 14 letech není nejbohatším Američanem.

Čtvrtou příčku obsadil indický ocelářský magnát Lakšmí Mittal, který je majitelem největší ocelárenské skupiny na světě ArcelorMittal, a vlastní také bývalou ostravskou Novou huť. Jeho majetek Forbes odhaduje na 45 miliard dolarů.

Dolarových miliardářů přibývá
Vůbec poprvé se tak v první stovce prestižního žebříčku objevil český zástupce. Majetek Petra Kellnera Forbes vyčíslil na 9,3 miliardy dolarů. Ze sousedů ČR si podle očekávání nejlépe vedou Němci, jichž je v seznamu boháčů 59, dále Poláci (6) a Rakušané (4). Ani jeden z polských či rakouských miliardářů však zdaleka nedosahuje Kellnerova majetku. Slovensko nemá v seznamu ani jednoho zástupce.

Uvozovky dolníPetr Kellner vlastní majetek v hodnotě 9,3 miliardy dolarů.Uvozovky horní

Časopis letos napočítal 1125 světových miliardářů - je to vůbec poprvé, kdy jejich počet překročil tisícovku. Loni jich bylo "jen" 946. Nejvíce miliardářů pochází ze Spojených států - 469, za nimi s odstupem následuje Rusko s 87 boháči. Forbes spočítal, že majetek všech miliardových boháčů dává dohromady celkem 4,4 bilionu dolarů.

Do elitní první desítky se dostali jen dva Američané, zato čtyři Indové a po jednom zástupci z Ruska, Německa, Mexika a Švédska. Přitom ještě loni byli v první desítce tři Američané a žádná jiná země neměla více než jednoho zástupce.

Nárůst dolarových miliardářů mimo USA podle analytiků zapříčinil také slabý dolar. Nejvíce si v této souvislosti polepšily Indie, Čína a Turecko, kterým letos počet boháčů značně narostl.

Lidovky.cz

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.