Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

KinderStart žaluje Google

Logo Google | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo Google | foto: Lidové noviny

SAN FRANCISCO  Internetový server rodinného poradenství KinderStart.com zažaloval na konci týdne internetovou společnost Google za to, že ho svými kroky neoprávněně zbavila klientů a příjmů.

Google to podle KinderStart udělal tím, že záměrně, bezdůvodně a bez varování snížil umístění této stránky ve výsledcích vyhledávání přes svůj vyhledávač.

Občanskoprávní žaloba podaná v kalifornském San José požaduje na Googlu finanční náhradu škody, ale také informace o tom, podle čeho firma seřazuje internetové stránky v odpovědi na uživatelské dotazy.

Google to zatím nekomentoval, firma si však obchodní tajemství svého systému řazení výsledků tvrdě chrání. Vyhrazuje si také právo na úpravy systému vyhledávání.

KinderStart viní Google z toho, že loni v březnu začal její stránky bez udání důvodu „trestat“ nižším umístěním v seznamu výsledků po zadání slova „kindestart“.

Následkem toho se návštěvnost firemních stránek propadla o 70 procent z vrcholné úrovně deseti milionů návštěv měsíčně a reklamní příjmy firmy klesly o plných 80 procent. Počet návštěv je hlavním měřítkem pro určení sazby za reklamu na příslušné stránce.

KinderStart argumentuje tím, že konkurenční systémy MSN firmy Microsoft a Yahoo ukazují stránku Kinderstart. com na nejvyšších místech pořadí. „Google obvykle neinformuje webové stránky, že byly penalizovány, ani podrobně nevysvětluje, proč k tomu došlo,“ uvádí žaloba.

Google pak viní z toho, že jako dominantní vyhledávač porušil ústavní práva na svobodu projevu.

Google je znám tím, že trestá formou degradace v pořadí umístění ty, kdo se snaží zmanipulovat jeho systém tak, aby se dostali co nejvýše. Existuje přitom celé menší odvětví, které pomáhá webovým stránkám dostat se při hledání co nejvýše.

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!