17. dubna 2009 10:12 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Klasická balení potravin končí

Máslo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Máslo | foto: František VlčekLidové noviny

PRAHA Máslo, cukr či mouka teď mohou být v obchodě libovolně velké. Povinnost dodržovat standardní velikosti balení u některých běžných potravin a dalších druhů zboží totiž končí. Upozorňuje na to nová směrnice EU. Výjimkou zůstávají jen lihoviny a vína. Podle odborníků teď hrozí nenápadné zmenšování při zachování původní ceny.

Pravidla, která už neplatí, přesně stanovovala, že třeba máslo se smí prodávat jen v násobcích 125 gramů. Předepsanou hmotnost museli výrobci dodržovat například i u konzerv, kávy, ale také třeba u zubních past. Porovnávání cen u jednotlivých druhů zboží se lidem ztíží. Informoval o tom deník Mladá fronta Dnes.

Na druhé straně však nebudou nuceni plýtvat s potravinami a kupovat příliš velká balení, protože menší nejsou k sehnání. Podle mluvčího ministerstva průmyslu a obchodu Tomáše Bartovského budou mít nyní výrobci také volnější ruce v inovacích a reklamě. Mohou nabízet třeba ´šťastné pečení se 777gramovou moukou," píše MfD.

Změna však podle deníku sklízí i kritiku. "Určitě to přináší možnost pro zdražování," cituje právničku Sdružení na obranu spotřebitelů Evu Strnadovou. Lidé podle Strnadové při nákupech často nečtou údaje na výrobku a koupí ho pak pod dojmem, že jde o známou gramáž.

Mnoha druhům zboží, u kterých by to lidé nečekali, teď hrozí nenápadné zmenšování při zachování původní ceny. Podobně už se to nějakou dobu děje třeba u čokoládových tyčinek, sušenek nebo jogurtů, na které se regulace nevztahovala. Ve velkých prodejnách, které mají prodejní plochu přes 400 metrů čtverečních, se nakupující může bránit tím, že si kromě ceny výrobku přečte i cenu za kus, kilogram či litr, kterou musí prodejci pro srovnání uvádět. Malé obchody to však dělat nemusí.

Domácí výrobci, které deník, oslovil, nyní říkají, že uvolnění předpisů nechtějí využít ke zdražování. Jistou dobu to tak může být, přestavba výrobních linek na nové velikosti je drahá. Na trhu se však mohou brzy objevit menší výrobky z ciziny.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz