Úterý 26. května 2020svátek má Filip 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Klasické TV vysílání skončí za čtyři roky

Kanál ČT24 lze "chytit" jen digitálně či na internetu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kanál ČT24 lze "chytit" jen digitálně či na internetu |

PRAHA Už za několik let budou muset všichni televizní diváci vybavit své přijímače tzv. set top boxy. Ministerstvo informatiky totiž předpokládá, že současné analogové pozemní TV vysílání v České republice bude vypnuto mezi lety 2010 a 2012.

Nejzazší termín úplného vypnutí zemského analogového televizního vysílání v ČR je 31. prosince 2012, uvádí se v koncepci rozvoje digitálního vysílání v České republice, kterou dnes zveřejnilo ministerstvo informatiky. Datum odpovídá diskuzím o termínu v celé EU.

Na druhou stranu ministerstvo nepředpokládá, že by v některé z lokalit České republiky bylo vypnuto analogové vysílání bez náhrady dříve než 1. července roku 2007. Podle koncepce může v určitých, nejspíše příhraničních lokalitách dojít k vypnutí některých analogově šířených programů i před tímto termínem, bude-li to nezbytné z důvodů mezinárodní koordinace kmitočtů.

Technické otázky související s nástupem digitálního vysílání bude obsahovat takzvaný Technický plán přechodu, který zpracovává Český telekomunikační úřad. Podle dřívějších vyjádření bude ČTÚ navrhovat jako termín vypnutí posledního analogového vysílače datum, které si lidé snadno zapamatují; uvažuje o dvou termínech - 9. září 2009 a 10. říjnu 2010.

Desítky celoplošných kanálů
Česká republika stojí stejně jako další země před nástupem digitálního televizního vysílání; tento proces je podle mnohých odborníků nevyhnutelný. Postupným vypínáním současných analogových vysílačů a přechodem na digitální má vzniknout až 24 a možná i více volně přístupných celoplošných, regionálních či tématických programů, zatímco nyní lidé bezplatně přijímají přes pozemní vysílače pouze čtyři celoplošné programy - ČT1, ČT2, Novu a Primu.

Nutností pro příjem digitálního vysílání je zapojení takzvaného set-top boxu, jakéhosi převaděče, jehož ceny nyní začínají na zhruba 2000 korunách. Základní přístroje nabídnou například více informací o vysílaných programech, u dražších zařízení bude možné například i posílat maily, hlasovat či třeba sázet prostřednictvím televizní obrazovky.

Řádné digitální vysílání v Česku již začalo, a to loni v říjnu. V současné době fungují dvě sítě s osmi TV programy a několika stanicemi rozhlasovými, signál však zatím pokrývá pouze Prahu, Brno a jejich okolí, v únoru by se měl rozšířit i na Ostravsko, čímž by pokryl zhruba třetinu populace.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....