18. října 2010 16:15 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Klaus: Ekonomická obnova bude rychlejší tam, kde není zavedené euro

Prezident Klaus připřednášce na Prague Twenty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Klaus připřednášce na Prague Twenty | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Ekonomická obnova zemí střední a východní Evropy, včetně České republiky, bude po krizi rychlejší než v západoevropských zemích. Prohlásil prezident Václav Klaus na pondělní přednášce think-tanku Prague Twenty, která do Prahy přivezla také bývalého guvernéra centrální banky Izraele a současného šéfa společnosti JP Morgan profesora Jacoba Frenkela.

Podmínkou rychlejšího ekonomického zotavení je podle prezidenta  racionální a rychlé vyřešení problémů veřejných financí, tedy vysokých rozpočtových schodků.

Problémem řady středoevropských zemí je podle Klause mimo jiné to, že po přechodu z komunismu převzala evropský sociální model. Tento model byl podle Klause ve středoevropských zemích zaveden částečně proto, že jej lidé chtěli, a částečně kvůli členství v Evropské unii. "Tento model není přitom přátelský k ekonomickému růstu. Je více statický než dynamický a více se orientuje na stabilitu," uvedl prezident.

Krize byla podle Klause do střední a východní Evropy importována, ale zároveň ukázala v plné síle strukturální problémy ekonomik. Její dopad byl na jednotlivé státy regionu rozdílný. Podle Klause to záviselo kromě dalších faktorů na velikost země a velikosti jejího vnitřního trhu. "Pro větší zemi je jednodušší odvrátit krizi, než pro typickou malou ekonomiku závislou na exportu," uvedl.

Euro podle prezidenta odeznívající hospodářskou krizi přežije. "Ale jeho dlouhodobá krize bude pokračovat a budeme za tento experiment platit velkou cenu," uvedl. Zdůraznil také, že přijetí eura pro Českou republiku není v této situaci v žádném případě aktuálním tématem.  Existence jednotné evropské měny je navíc podle Klause důvodem, proč je v Evropě slabý ekonomický růst.

"Přechodem k euru jednotlivé země ztratily měnovou politiku a možnost reagovat na rozdílné ekonomické podmínky," uvedl. Navíc se podle něj nyní ukazuje, že kvůli euru nebyly země eurozóny skrze vývoj ekonomiky dostatečně varovány před rozpočtovými problémy.

Klaus se rovněž vyslovil pro restrukturalizaci Mezinárodního měnového fondu, který je podle něj "barbarskou organizací".

"Zvyšování jeho role, která je výsledkem krize, je špatná cesta. MMF je zodpovědný za zaváděná opatření, za která ale neponese zodpovědnost," uvedl.

Prague Twenty vznikl před více než rokem a klade si za cíl diskutovat zásadní ekonomické a společenské problémy.

Tento think-tank již do Prahy přivezl například profesora Martina Feldsteina, poradce ruského prezidenta pro zahraniční otázky Sergeje Karaganova, nebo profesora Harvardské univerzity Martina Feldsteina.

Lidovky.cz, ČTK

VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony
VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony

Výborné čokoládové bonbony, které můžete na Valentýna vytvořit ve tvaru srdíček.