21. února 2008 15:14 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Klaus kancléře do ČNB neposlal

PRAHA Prezident Václav Klaus vybral náhradu za služebně nejstaršího člena bankovní rady ČNB viceguvernéra Luďka Niedermayera. Od března mezi vedení banky zasedne na příštích šest let makroekonomická analytička Komerční banky Eva Zamrazilová. Jmenování se uskuteční 22. února na Pražském hradě.

Šestačtyřicetiletá Zamrazilová, která bude jedinou ženou v radě, posílí podle analytika Raiffeisenbanky Aleše Michla euroskeptický tón v centrální bance.

Nebylo ale možné říci, zda se bude více klonit ke zvyšování, nebo snižování úrokových sazeb. "Zamrazilovou neberu ani jako holubici ani jestřába, jak se někdy rozlišuje. Mým tipem je, že nová členka rady se aktuálně hodně bude dívat na inflační tlaky na trhu práce. V případě vyšších inflačních očekávání a dalšího utahování trhu práce pak případně zvažovat zvýšení úrokových sazeb," uvedl Michl.

Zamrazilová je absolventkou národohospodářské fakulty VŠE. Po studiu zůstala na VŠE a vyučovala teorii statistiky a ekonomickou statistiku a pracovala jako vědecký pracovník v ústavu prognózování. Dále působila v Ekonomickém ústavu ČSAV a Výzkumném ústavu práce a sociálních věcí. V 90.
letech spolupracovala na řadě studií k tematice transformace české ekonomiky. Doktorandské studium ukončila v roce 1990 na katedře statistiky národohospodářské fakulty VŠE. V Komerční bance pracovala na makroekonomických analýzách a prognózách v týmu hlavního ekonoma od roku 1994. Zamrazilová je autorkou nebo spoluautorkou 150 odborných titulů.

Zaměření a činnost bankovní rady se ovšem změnou jedné osoby podle nedávného vyjádření hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka nezmění. "Změní se pouze jedna sedmina bankovní rady. Zároveň se ke stejnému okamžiku nemění široký odborný aparát ČNB, který poskytuje bankovní radě podklady, analýzy a doporučení. Stejně tak se nemění k jednomu okamžiku ekonomická realita," uvedl Marek. Zatím jedinou ženou v bankovní radě ČNB byla Michaela Erbenová, které
skončil mandát koncem roku 2006.

Své rozhodnutí prezident zveřejnil na webových stránkách Hradu po setkání s guvernérem České národní banky Zdeňkem Tůmou. Ten řekl, že ČNB bude již příští týden jednat v novém složení. "Novým členem bankovní rady však nebude nikdo z těch, o nichž se spekulovalo v médiích," prozradil již po setkání Tůma. Žádné nové jméno však neuvedl.

Média spekulovala, že v radě by ho mohl nahradit kancléř prezidenta Jiří Weigel, náměstek ministra financí Milan Šimáček, ředitel sekce lidských zdrojů v ČNB Vladimír Kolman nebo ředitel Sekce měnové a statistiky v ČNB Tomáš Holub.

Sedmičlenná bankovní rada ČNB mimo jiné rozhoduje o nastavení úrokových sazeb a určuje měnovou politiku země. ČNB je vedle dozoru nad bankovním sektorem rovněž zodpovědná za dozor nad kapitálovým trhem, pojišťovnami a penzijními fondy. Členy bankovní rady prezident vybírá na šestileté funkční období, působit v ní mohou maximálně dvakrát.

Lidovky.cz

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.