4. března 2011 10:32 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Klaus kritizuje vládu: Uspěchala a nevysvětlila důchodovou reformu

Prezident Václav Klaus představil v Norimberku svou novou německou knihu Europa? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Václav Klaus představil v Norimberku svou novou německou knihu Europa? | foto: ČTK

PRAHA Přijetí záměrů důchodové reformy je příliš rychlé, chybí kolem ní důkladná debata a její správné vysvětlení veřejnosti. Vládní návrh reformy není komplexní, jde spíše o nepropojené stranické návrhy, varuje Václav Klaus.

Klausův text pro MF DNES upozorňuje, že debata kolem důchodové reformy se vždy točila hlavně kolem jejích technických detailů. "Po celou dobu bylo jasné, že zřetelné zadání chybí. Existovaly pouze vzájemně nepropojené dokumenty jednotlivých politických stran, které se většinou dostávaly do rukou veřejnosti pouze při volebních kampaních," upozorňuje Klaus. I vládní návrh reformy podle prezidenta trpí právě nedostatečným propojením stranických návrhů.

K TÉMATU

Převést odvody na soukromý účet se většině vyplatí. Spočítejte si novou penzi

Podle hlavy státu by si občané měli uvědomit, že kabinet má mnohem širší cíle než důchodovou reformu, z níž se stal její základní smysl. "Nevím, jestli si to vsugerovala vláda sama, nebo jestli jí to bylo vnuceno odkudsi zvenku," zamýšlí se. Vláda by podle Klause měla zemi vyvést z pokrizového období a zajistit lepší odolnost naší ekonomiky a společnosti.

Prezidenta zaskočila rychlost vyhlášení reformních návrhů spojená s absencí jakékoliv debaty, což je prý velká chyba. Důsledkem jsou podle Klause různé dezinformace: třeba, že současným důchodcům se sníží výše důchodu. Ti přitom náklady reformy ponesou prostřednictvím zvýšení DPH.

"Musí být jasně řečeno, že státem vyplácený důchod má znamenat pouhé základní zabezpečení člověka na stáří," píše Klaus. Vše ostatní je podle něj na lidech samotných. Prezident ale zároveň varuje před strašením před klesajícím poměrem důchodů vůči mzdám. Díky zvyšujícímu se bohatství si totiž za nižší důchod v budoucnu koupíme více. "Bude to asi něco takového, jaký je dnes rozdíl mezi minimálním důchodem v Albánii a USA," uklidňuje.

Lidovky.cz