4. dubna 2013 13:12 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Klienti H-Systemu zaplatí za domy potřetí, jdou totiž do dražby

Satelitní výstavba ve Velkých Přílepech u Prahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Satelitní výstavba ve Velkých Přílepech u Prahy | foto: ČTK

PRAHA Desítkám rodin, které v devadesátých letech koupily domy od společnosti H-System, hrozí vystěhování a ztráta veškerých investic. Konkurzní správce po vytunelované společnosti bude totiž dražit celkem 55 bytů, které zbyly v konkurzní podstatě firmy.

Hodnota nemovitostí je podle Stavebního bytového družstva Svatopluk, které zastřešuje stovky poškozených klientů, 122 milionů korun. Vyvolávací cena bude 62 milionů. Družstvo tvrdí, že tato částka nepokryje ani pětinu dosavadních výdajů podvedených lidí.

"Původně slibované levné bydlení se proměnilo na pořádně předražený zlý sen - poprvé lidé o peníze za dům přišli po krachu H-Systemu, podruhé investovali podobně vysoké částky do dostavby rozpracovaného projektu a potřetí budou muset platit v plánované dražbě, jinak o majetek přijdou," uvedl v tiskovém prohlášení mluvčí Svatopluku Martin Junek. Dražba se podle něj uskuteční 11. dubna, jejím výsledkem prý bude snížení financí v konkurzní podstatě.

ČTĚTE TAKÉ:

"Stávající obyvatelé musí buď znovu zaplatit nehorázné peníze za odkup svých domů, nebo zvítězí spekulanti za cenu, která pokryje sotva polovinu tržní hodnoty domů. Nakonec to poškodí všechny věřitele H-Systemu," dodal Junek.

Stavební bytové družstvo také podle Junka podává žalobu na správce konkurzní podstaty kvůli případu klienta H-Systemu z Velkých Přílep, který po vytunelování společnosti investoval do dostavby domu. Nebyl proto ochoten odkoupit nemovitost za navýšenou cenu bez zahrnutí jeho investic.

Podle družstva pak správce prodal dům firmě CIB Proprety bez vědomí podvedeného muže za pětinovou hodnotu.

Stíhání manažerů zastavila amnestie

H-System je podle odborníků jednou z největších podvodnických kauz v novodobé historii Česka. Investovali do něj lidé toužící po výhodném bydlení. Firma ale své závazky nedodržela. Bezmála 1100 jejich klientů tak přišlo o asi 980 milionů korun. První odškodnění ve výši 140 milionů korun přiřkl soud klientům v roce 2011.

Strůjce miliardového podvodu Petr Smetka si v současnosti odpykává dvanáctiletý trest za podvod. Loni žádal o podmíněné propuštění, Městský soud v Praze ale rozhodl, že propuštěn nebude. Po lednové amnestii prezidenta Václava Klause pak bylo zastaveno trestní stíhání tří manažerů, kteří jsou dalšími aktéry případu.

mevMartin Nevyhoštěný, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!