21. prosince 2005 16:15 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Klienti tří zkrachovalých bank peníze nedostanou

peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy peníze | foto: Hynek Glos Lidové noviny

PRAHA Poslanci odmítli novelu, která byl klientům Union banky, Plzeňské banky a Kreditní banky dala odškodnění za jejich vklady. Peníze do výše až čtyř milionů korun dostali klienti ostatních, v 90.letech zkrachovalých, peněžních ústavů.

Šanci na přijetí předlohy ale poklesly po přijetí pozměňovacího návrhu poslance ČSSD Miloslava Vlčka, který prosadil čtyřmilionové odškodnění i pro klienty kampeliček. Proti tomu se postavil ministr financí Bohuslav Sobotka, protože by státní rozpočet musel vyplatit další dvě miliardy korun.

Tyto peníze by šly na úkor jiných jiných výdajů, nebo by se musel v roce 2006 zvýšit o stejnou částku schodek státního rozpočtu Podle Sobotky by přijetí Vlčkova návrhu dalo klientům kampeliček naději, že peníze dostanou, ale fakticky by na odškodnění žádné peníze nebyly.

V závěrečném hlasování se tak pro přijetí novely vyslovilo 56 poslanců ze 113 přítomných. Proti jich bylo 39, ke schválení návrhu bylo zapotřebí 57 hlasů. Přijetí podpořili někteří poslanci ODS a KSČM a jednotlivci z KDU-ČSL, US-DEU a ČSSD.