27. srpna 2011 18:52, aktualizováno 28. 8 10:20 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Klienti zkrachovalé CK Vivamonde se vrátili nočním letem

Boeing 737 (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boeing 737 (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Klienti cestovní kanceláře společnosti VIVAMONDE, která v pátek oznámila svůj krach, se v noci ze soboty na neděli vrátili z Turecka do České republiky.

TURISTÉ SE VRÁTILI DOMŮ:

Klienti cestovní kanceláře Vivamonde, která v pátek oznámila svůj krach, v noci přiletěli z Turecka do České republiky. Jejich letadlo přistálo dnes ve 2:47 na ruzyňském letišti. Vyplývá to z informací v letovém řádu letiště.

Letecký speciál měl být podle sobotních informací pojišťovny Generali, u které byla Vivamonde pojištěna a která let zajišťovala, plně obsazený. Z Turecka tak mělo odletět celkem 131 českých turistů.

Do ČR se přitom už v pátek podařilo navrátit 52 klientů cestovní kanceláře Vivamonde. "Pro dalších 172 klientů CK Vivamonde, kteří jsou v Turecku a kteří se měli vracet zpět do ČR v pozdějších termínech, zajišťujeme ubytováni včetně dopravy zpět," řekl ČTK mluvčí pojišťovny Jiří Cívka.

Odletět s nimi mělo i několik desítek klientů dalších cestovních kanceláří, kteří měli zaplacená sedadla v charterovém letu zkrachovalé společnosti. ČTK to v sobotu sdělil viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomia Okamura. Pojišťovna Generali, u které byla zkrachovalá cestovní kancelář pojištěna, zprávu potvrdila.

DALŠÍ KRACH

Vivamonde je pátou cestovní kanceláří, která letos oznámila krach nebo přerušila svou činnost. Do finančních problémů se dostaly cestovní kanceláře Karma tour, Pressburg, Parkam holidays a Via Vera. V Česku působí zhruba 1420 cestovních kanceláří. Proti loňsku se jejich počet zvýšil zhruba o 100.

Zbývající volná kapacita letadla byla nabídnuta dalším cestovním kancelářím.

Cestovní kancelář Vivamonde oznámila svůj krach v pátek. Firma uvedla, že se jí nepodařilo zajistit úhradu charterového letu do Turecka u letecké společnosti Freebird. Obchodní a marketingový ředitel Petr Srbek řekl, že společnost nebyla schopná zaplatit zhruba půl milionu korun za charterový let kvůli nesplaceným pohledávkám, které měla u jiných firem. Pohledávky mají být údajně přes dva miliony korun.

VÍCE K TÉMATU

Generali musela v souvislosti s krachem řešit problémy s dopravou zpět i s ubytováním až do doby odletu. Nakonec se jim podařilo zajistit ubytování pro 98 lidí, dalších 15 si ho zařídilo samo.

S charterovým letem objednaným letecké společnosti Freebird měly v pátek na dovolenou kromě klientů společnosti Vivamonde odletět i desítky klientů dalších cestovních kanceláří. "Většinu se podařilo přepravit, protože se "rozhodili" na jiné lety," řekl Okamura.

Podle TV Nova ovšem nebyla situace klientů zkrachovalé kanceláře příliš dobrá. Stěžovali si na to, že se o ně nikdo nestará a nemají dostatek informací. V pátek prý strávili 11 hodin na letišti a pak se vrátili zpět do hotelu. "Nám osobně se Generali vůbec neozvala," tvrdil klient Vivamonde Pavel Valenta. Klientům prý navíc v náhradním hotelu odmítli vydat pasy, dokud nezaplatí za nocleh. Podle vyjádření Cívky pro televizi je situace v Turecku komplikována probíhajícím náboženským svátkem Ramadánem.

Podle TV Nova navíc není zbývající volná kapacita v letadle dostatečná na to, aby se do ČR vrátili i klienti ostatních kanceláří. Pojišťovna totiž musí odvézt jen klienty CK Vivamonde. Ostatní cestovní kanceláře si musí pomoci samy. Budou požadovat náhradu škody, tvrdí TV Nova.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!