Pátek 4. prosince 2020svátek má Barbora 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Lék proti krachům cestovek? Fondu jistoty ale stát nepřeje

Sídlo cestovní kanceláře Redgreentours v Žitné ulici v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sídlo cestovní kanceláře Redgreentours v Žitné ulici v Praze | foto: ČTK

PRAHA Od loňského roku zkrachovalo v Česku 12 cestovních kanceláří, ministerstvo ale dosud žádné účinné kroky ke zlepšení situace nepodniklo. Důvěru lidí v cestovky by mohlo zvýšit i zavedení fondu jistoty, který se už dva roky snaží prosadit Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. Zatím marně.

"Už několikrát jsme hovořili o takzvaném fondu jistoty, vzhledem k tomu, že v ČR existuje jen pojištění proti úpadku, které zajišťují pojišťovny. Ani tento systém ale nefunguje, jak by správně měl," řekla serveru Lidovky.cz Kateřina Petříčková z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. "Proto se samozřejmě uvažuje, že by se vytvořila konkurence pojišťovnám formou bankovních záruk. V některých zemích EU toto v případě úpadku CK funguje velmi dobře," říká Petříčková.

ČTĚTE TAKÉ:

O garančním fondu diskutují cestovky s ministerstvem pro místní rozvoj od roku 2010. Kvůli fondu by totiž musel být zaveden samostatný zákon a jeho prosazení je složité. "Můžeme potvrdit, že v rámci novely zákona se zvažují dvě možnosti: bankovní záruky, případně garanční fond, vše je ale teprve ve fázi řešení a jednání," sdělila Lidovkám.cz mluvčí ministerstva Jana Jabůrková.

Fond jistoty chtějí zavést i Poláci

Snahu zavést fond jistoty projevili i v Polsku, kde by měl začít fungovat už příští sezonu. Do fondu by povinně přispívaly cestovní kanceláře a z peněz by se financovaly například výdaje klientů zkrachovalých cestovek na cestu zpět do vlasti. Lidé by ale museli počítat s tím, že se vznikem garančního fondu za zájezdy zaplatí víc a sami tak budou do fondu nepřímo přispívat.

Zájmy klientů cestovek má chránit novela zákona

Ministerstvo pro místní rozvoj právě připravuje novelu zákona, která by měla pozici klientů zkrachovalých cestovek posílit. "Existuje zákon č.159/1099, který upravuje některé podnikatelské činnosti v cestovním ruchu. K tomuto zákonu připravujeme novelizaci, součástí které bude upřesnění některých bodů. Vedle toho nezávisle existuje zákon o cestovním ruchu, který bude upravovat fungování cestovního ruchu a prezentaci ČR navenek. V tom stávajícím znění je jasně uvedeno, co je pojišťovna oprávněná dělat a co nikoli," vysvětlila Jabůrková.

Cílem plánované novely bude podle mluvčí ministerstva zpřesnit formulace v zákoně a zabránit tak jejich duálnímu právnímu výkladu.

Co bude obsahem novely zákona č. 159/1999 o některých podmínkách podnikání v oblasti cestovního ruchu:

  • Cílem je dále posílit pozici spotřebitele

  • Zpřesnit povinnosti CK a pojišťoven

  • Zajistit transparentnost účtovaní CK o zájezdech

  • Zpřesnit podmínky plnění pojišťoven vůči klientům

  • Novela by měla začít platit příští rok

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!