Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 15 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Lék proti krachům cestovek? Fondu jistoty ale stát nepřeje

Sídlo cestovní kanceláře Redgreentours v Žitné ulici v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sídlo cestovní kanceláře Redgreentours v Žitné ulici v Praze | foto: ČTK

PRAHA Od loňského roku zkrachovalo v Česku 12 cestovních kanceláří, ministerstvo ale dosud žádné účinné kroky ke zlepšení situace nepodniklo. Důvěru lidí v cestovky by mohlo zvýšit i zavedení fondu jistoty, který se už dva roky snaží prosadit Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. Zatím marně.

"Už několikrát jsme hovořili o takzvaném fondu jistoty, vzhledem k tomu, že v ČR existuje jen pojištění proti úpadku, které zajišťují pojišťovny. Ani tento systém ale nefunguje, jak by správně měl," řekla serveru Lidovky.cz Kateřina Petříčková z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. "Proto se samozřejmě uvažuje, že by se vytvořila konkurence pojišťovnám formou bankovních záruk. V některých zemích EU toto v případě úpadku CK funguje velmi dobře," říká Petříčková.

ČTĚTE TAKÉ:

O garančním fondu diskutují cestovky s ministerstvem pro místní rozvoj od roku 2010. Kvůli fondu by totiž musel být zaveden samostatný zákon a jeho prosazení je složité. "Můžeme potvrdit, že v rámci novely zákona se zvažují dvě možnosti: bankovní záruky, případně garanční fond, vše je ale teprve ve fázi řešení a jednání," sdělila Lidovkám.cz mluvčí ministerstva Jana Jabůrková.

Fond jistoty chtějí zavést i Poláci

Snahu zavést fond jistoty projevili i v Polsku, kde by měl začít fungovat už příští sezonu. Do fondu by povinně přispívaly cestovní kanceláře a z peněz by se financovaly například výdaje klientů zkrachovalých cestovek na cestu zpět do vlasti. Lidé by ale museli počítat s tím, že se vznikem garančního fondu za zájezdy zaplatí víc a sami tak budou do fondu nepřímo přispívat.

Zájmy klientů cestovek má chránit novela zákona

Ministerstvo pro místní rozvoj právě připravuje novelu zákona, která by měla pozici klientů zkrachovalých cestovek posílit. "Existuje zákon č.159/1099, který upravuje některé podnikatelské činnosti v cestovním ruchu. K tomuto zákonu připravujeme novelizaci, součástí které bude upřesnění některých bodů. Vedle toho nezávisle existuje zákon o cestovním ruchu, který bude upravovat fungování cestovního ruchu a prezentaci ČR navenek. V tom stávajícím znění je jasně uvedeno, co je pojišťovna oprávněná dělat a co nikoli," vysvětlila Jabůrková.

Cílem plánované novely bude podle mluvčí ministerstva zpřesnit formulace v zákoně a zabránit tak jejich duálnímu právnímu výkladu.

Co bude obsahem novely zákona č. 159/1999 o některých podmínkách podnikání v oblasti cestovního ruchu:

  • Cílem je dále posílit pozici spotřebitele

  • Zpřesnit povinnosti CK a pojišťoven

  • Zajistit transparentnost účtovaní CK o zájezdech

  • Zpřesnit podmínky plnění pojišťoven vůči klientům

  • Novela by měla začít platit příští rok

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!