Sobota 28. března 2020svátek má Soňa 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Klimatizace i ventilátory jsou zcela vyprodané

Prodejci ventilátorů si mnou ruce, horké léto jejich tržby několikrát zvýšilo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prodejci ventilátorů si mnou ruce, horké léto jejich tržby několikrát zvýšilo. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Zájem o klimatizace už v Česku překonal i ta nejoptimističtější očekávání obchodníků. Firmy i dodavatelé dokážou vyhovět zákazníkům jen s velkým zpožděním a nejoblíbenější zařízení jsou na dlouhou dobu vyprodaná.

Ti, kteří na klimatizaci nemají, zase masově vykupují větráky a ventilátory.

Problémy s uspokojením poptávky potvrzují prakticky všichni oslovení prodejci klimatizací. „Všechno je vyprodáno a zájem je stále obrovský. Klimatizaci teď prodáme a až pak ji musíme shánět,“ uvedl Robert Cvrk z obchodního oddělení společnosti CVB.

Tak velký nápor zájemců ovšem neočekávali ani velcí dodavatelé. „Některé modely jsou totálně vyprodané, už když zboží dorazí do skladu. Továrna je ani nestačí vyrábět,“ potvrdil Robert Vanduch z LG.

Čekací doba se tak u klimatizací může protáhnout až o týdny. „Vím, že někteří prodejci dokonce musí zákazníky odmítat. Na několik týdnů dopředu jsou totiž plně vytížení,“ řekl Vanduch. Většinu klimatizací je totiž také třeba odborně namontovat a zaměstnanci firem nevědí kam dřív.

Lepší to ovšem není ani s dostupností domácích ventilátorů. „Co se týče těchto spotřebičů, jsme těžce v minusu. S takovým létem nikdo nepočítal,“ uvedl Ondřej Macek, obchodní manažer dodavatelské společnosti Elko Valenta. Jen tato firma podle něj letos prodala desítky tisíc ventilátorů.

Stejný trend potvrzuje i český výrobce společnost Bravo. „Dva ze čtyř modelů máme zcela vyprodané a poptávka obchodníků se nadále zvyšuje,“ řekla Blanka Doskočilová z obchodního oddělení firmy.

Situace se přitom během léta zřejmě nezlepší. „Velké objednávky neplánujeme. Kdyby se výrazněji ochladilo, poptávka by rázem klesla na nulu,“ vysvětlil Valenta. Doprava tohoto typu zboží lodí z Číny navíc podle něj může trvat i dva měsíce. Firmy tak budou i nadále muset vystačit s tím, co už mají nasmlouváno.

I když mají obchodníci i dodavatelé nedostatek zboží na prodej, počítají nejvyšší tržby za poslední roky. „Pro nás jsou to žně, zákazník je na tom ale samozřejmě o něco hůř,“ přiznal Vanduch.
,
Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

Pavel Dlouhý, primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vítězka soutěže Peče celá země Petra Burianová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?
Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?

Najdete na Lidovky.cz