14. července 2010 18:35 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Klimatizace jsou vyprodány, extrémní vedra vyprázdnila sklady

Ventilátor Tyhko Fan firmy Lexon, design M. Berthier. Síťový adaptér, dvě rychlosti, přepínač na kabelu, materiál ABS, lopatky PVC, barvy limetková/růžová, stříbrná/oranžová.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ventilátor Tyhko Fan firmy Lexon, design M. Berthier. Síťový adaptér, dvě rychlosti, přepínač na kabelu, materiál ABS, lopatky PVC, barvy limetková/růžová, stříbrná/oranžová. | foto: Lexon

PRAHA  Je vám strašné horko, a tak vás napadlo si pořídit domů klimatizaci? Tak jste jeden z mnoha lidí, kteří mají tento záměr. Výsledek je ten, že sehnat v těchto dnech klimatizaci je u většiny prodejců téměř nemožné. Řada z nich má své zásoby již zcela vyprodány.

"Zájmem lidí o klimatizace jsme zcela zaskočeni. Poptávka zákazníků výrazně převyšuje možnosti našich dodavatelů," uvedl například Petr Král, marketingový ředitel společnosti Mall.cz. Podle Krále je většina zboží v sortimentů klimatizací již úplně vyprodána.

PRODEJCI KLIMATIZACÍ HLÁSÍ EXTRÉMNÍ ZÁJEM

Nadprůměrně horké letní dny přinesly nebývalý zájem lidí o klimatizace. Zatímco prodej klimatizací v loňském roce stagnoval, v letošním roce láme rekordy.

Poptávka po klimatizacích nyní několikanásobně převyšuje jejich nabídku na trhu. Obchodníci uspokojují zákazníky podle velmi omezených průběžných dodávek od výrobců. Většina z nich hlásí, že jejich skladové zásoby jsou beznadějně vyprodány.

Podle obchodníků je problém, že výrobci klimatizací nečekali tak velkou poptávku a v současné době nezvládají uspokojovat poptávku ze strany obchodníků. Důvodem byl loňský rok, kdy zájem o klimatizace nevybočoval z dlouhodobého normálu.

Největší zájem je o mobilní klimatizace, které lze přesouvat libovolně po bytě. Jejich cena se podle typu pohybuje od pěti tisíc korun. Právě ale ty nejlevnější modely jsou nejvíce poptávány.

Jejich příkon se pohybuje mezi 1 až 2 kW, což při průměrném desetihodinovém provozu může znamenat náklady okolo 50 korun za den.

Zájem proti loňsku narostl také o nástěnné klimatizace, které jsou pevně v bytě či domě zabudované. Jejich cena také začíná na úrovni okolo pěti, šesti tisíc korun.

"Největší zájem v těchto dnech mají lidé o takzvané mobilní klimatizace. Ty si lidé mohou ve svém obydlí přesouvat z místnosti do místnosti s tím, že odvodovou hadici s teplým vzduchem umístí ven z okna," dodal Král.

Proti loňsku nárůst prodejů o stovky procent
Přestože i v loňském roce přineslo léto teplé dny, prodeje klimatizací za situací v letošním roce silně pokulhávaly. "Co se nyní děje v prodejích klimatizací, jsme již dlouho nezažili. Proti loňskému létu stouply letos prodeje o stovky procent. Bohužel ale zákazníkům často nemáme co prodávat," přiznal také Tomáš Richter, generální ředitel internetového obchodu Kasa.cz.

Obchodníci se shodují na tom, že na tak obrovskou poptávku po klimatizacích nebyl v Česku nikdo dobře připraven. "V tuzemsku v současné době není dostatečná zásoba klimatizací. Zkoušíme se rozhlížet i v zahraničí, ale i tak většinu zákazníků uspokojit nedokážeme," dodal Richter.

Problémem je skutečnost, že výrobci klimatizací po loňských slabých prodejních zkušenostech neočekávali v letošním roce příliš enormní zájem zákazníků. "Výrobci se hodně drželi při zdi, za což do určité míry mohla i ekonomická krize. Rozhodně neočekávali, že by lidé byli ochotni v takové míře utrácet za to, aby měli ve svých bytech příjemnější klima," řekl Král.

Léto – hlavní sezona prodejů klimatizací
Přestože největší zájem o klimatizace a větráky zaznamenávají obchodníci vždy v letních měsících, letošní rok se v prodejích tohoto sortimentu vymyká.

"Během léta se prodá nějakých 85 až 90 procent celoročního objemu klimatizací. Letos je to ale několikrát více než v minulých letech," uvedl také Martin Kuruc, manažer obchodního domu Electroworld v Čestlicích u Prahy.

I on upozornil na skutečnost, že některé typy klimatizací obchodní dům v poslední době již několikrát vyprodal. "Přirozeně největší zájem mají lidé o to nejlevnější zboží. V současné době nám běží ještě jedna doprodejová akce, ale i v jejím případě mobilní klimatizace vymizí během několika málo dní," dodal Kuruc.

Mobilní klimatizace jsou podle vyjádření obchodníků zákazníky poptávány zejména v posledních třech letech. "Před tím Češi nikdy moc o pořízení klimatizace do bytu neuvažovali. Převládal názor, že jsou velmi drahé a jejich nákup se nevyplatí," vysvětlil Král.

Dnes se ale pořizovací náklady na klimatizaci pohybují již od pěti tisíc korun. A to jak za volně stojící (mobilní) klimatizaci, tak i pevně zabudovanou (nástěnnou) variantu. Lidé ale musejí počítat s tím, že je něco bude stát provoz těchto přístrojů. Běžný příkon na chlazení se pohybuje okolo tisíce až dvou tisíc wattů. Pokud chlazení pojede deset hodin denně, spolkne klimatizace okolo 20 kWh. Denně tak lidé za příjemně vychlazený byt mohou zaplatit i okolo 50 korun.

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!