Pátek 7. května 2021svátek má Stanislav 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Kluci by měli nově pracovat až do smrti

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA  Zdravý životní styl není móda, ale holá nutnost. Žádný biftek, pivo, káva, ale jen kefír, salát, biopotraviny, tak by měli žít mladí lidé, aby si maximálně prodloužili věk. Jinak budou pracovat skoro do smrti a důchodu se stěží dočkají.

Takovou reformu důchodů vládě Petra Nečase schválila Poslanecká sněmovna.

Čtěte také:


Věk odchodu do důchodu se má u mužů narozených po roce 1965 zvyšovat o dva měsíce za každý rok, u žen narozených po roce 1955 o čtyři měsíce ročně. Důchodový věk se má sjednotit v roce 2041, kdy osoby narozené v roce 1975 budou chodit do důchodu v 66 letech a osmi měsících.

Názory podnikatelů

Názory podnikatelů na důchodový věk nejsou jednotné, ideálně by měl o odchodu do důchodu rozhodovat každý sám podle svých zdravotních a tvůrčích dispozic.

"Prodlužování důchodů situaci ve firmách velmi komplikuje. Za ideální považuji odchod do důchodu okolo 60 let," uvedla Milana Hrubá, personální ředitelka Aera Vodochody.

"Odchod do důchodu později než v 65 letech, tedy po odpracování 40 let, lze považovat za nemorální," soudí Renata Svobodová z České podnikatelské pojišťovny.

"Věk by se měl přizpůsobovat možnostem státu. Není možné, aby se neustále zvyšoval podíl neproduktivních lidí na úkor produktivních," tvrdí Jan Heřman, generální ředitel firmy Svitap J. H. J.

"V současné době považuji za optimum 70 let a tato hranice by se měla dále zvyšovat," je přesvědčen Kvido Štěpánek, ředitel firmy IsolitBravo.

Hranice odchodu do důchodu má stále stoupat. Dnešní desetileté děti by tak odcházely do důchodu v 71 letech. Podle demografické příručky Českého statistického úřadu je průměrný věk dožití chlapců, narozených před deseti lety, 72 let, děvčat 78,5 roku. Pokud by se délka dožití nezvyšovala a platil by návrh důchodové reformy, budou dnešní kluci pracovat prakticky až do smrti.

Zmírníme až za dvacet let
Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek uvedl, že růst důchodové hranice je kvůli stárnutí populace nutný a že zvyšování bude možné za deset či 20 let zmírnit. Kromě toho prý poroste délka života, takže průměrná doba strávená v důchodu podle Drábka neklesne významněji pod 20 let. To znamená, že v roce 2072, kdy by měli dnešní desetiletí odcházet do důchodu, se muži budou průměrně dožívat 92 let a ženy budou průměrně téměř stoleté.

Tento předpoklad je ale v rozporu s demografickými průzkumy, podle nichž se lidé narození v roce 2001 dožijí o 20 let méně, než ministerstvo očekává.

Součástí takzvané malé důchodové reformy je i změna výpočtu nově vyměřovaných důchodů, k níž vládu přinutilo rozhodnutí Ústavního soudu. Pokud reforma projde Senátem, začne platit koncem září.

Jak se změní výše nových důchodů
(v korunách měsíčně)

Hrubý příjem Penze nyní Penze nově (Fincentrum) Rozdíl Penze nově (MPSV) Rozdíl
10 000 8 230 8 230 0 8230 0
20 000 10 450 10 183 -267 10 347 -103
30 000 12 034 11 743 -291 11 963 -71
40 000 12 634 13 303 +669 12 743 +109
50 000 13 234 14 863 +1629 13 523 +289

Zdroje: server Fincentra www.ceskereformy.cz, Ministerstvo práce a sociálních věcí.


Kdo po tomto termínu odejde do důchodu, pak je-li jeho hrubá mzda vyšší než 36 tisíc korun měsíčně, bude brát proti současnému stavu penzi vyšší. Ostatním lidem důchody klesnou, při platech do 12 tisíc korun se nezmění. Podle ministra Drábka dorovná snížení automatická valorizace.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...