Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Knihkupce opouštějí zákazníci

Malá knihkupectví kvůli obchodním řetězcům zanikají. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Malá knihkupectví kvůli obchodním řetězcům zanikají. | foto: Lidové noviny

Praha Také na trhu s knihami se začínají stále více prosazovat velcí hráči. Malá knihkupectví jsou tak stále více vytlačována obchodními řetězci.

„Lidé se naučili chodit do velkých obchodů, což nám přineslo odliv zákazníků. Naše tržby poklesly na minimum,“ říká například Milan Musil z Knihkupectví Týnská v centru Prahy. To potvrzují i jiní prodejci. Zájem lidí poklesl v některých prodejnách až o třetinu.
„Víme, že ten konec jednou přijde, zatím se to ale snažíme oddalovat, jak to jen jde,“ říká například liberecký knihkupec Jaroslav Fryč.

Hlavním problémem podle malých prodejců je, že velké obchodní řetězce si mohou díky většímu odběru knih dovolit žádat po distributorech knih nižší ceny. Stejné knihy poté mohou prodávat levněji.

„Tato praxe je pro malá knihkupectví likvidační,“ dodává Musil. Malí knihkupci se také vesměs shodují, že by ve vztahu k cenám knih měl být zaveden určitý řád. Nemohlo by tak podle nich docházet k situaci, kdy si lidé knihu raději koupí v hypermarketu, protože ten si může dovolit jít s cenou až na hranici ziskovosti.

Nejvíce se to podle obchodníků pozná na drahých knihách. Velké řetězce si spíše mohou dovolit masivní reklamní kampaně zaměřené na exkluzivně vypravované knihy dárkového typu, oblíbené zejména v období před Vánocemi.

„My si jednoduše nemůžeme dovolit takové ty sloupce osmdesáti kusů drahých knih ve výloze,“ říká také Josef Guriča z pražského Knihkupectví Průša.

Mnozí knihkupci ale přesto věří, že je zákazníci neopustí. Záchranou podle jejich majitelů může být pouze osobnější přístup k zákazníkovi nebo specializace.
,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....