Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 18 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Koalice chce nižší daně

Peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA O vládní koalici se zatím jen jedná a ODS, lidovci spolu se zelenými nemají ani potřebnou většinu hlasů ve sněmovně. Přesto existují ekonomické body v programech stran, na kterých se mohou shodnout.

Teoreticky je možné, aby koalice přijímala zákony pomocí Senátu, kde má ODS většinu. Ani levice totiž ve sněmovně nemá potřebný mandát k tomu, aby zákon ze Senátu zvrátila.

Na čem se shodnou?

Daně
* snížení daní z příjmu právnických osob
* zvýšení nepřímého zdanění formou spotřebních a ekologických daní

Reforma důchodového systému
* zvýšení významu třetího pilíře penzijního systému (dobrovolných úspor ve fondech)

Euro
* kvůli vedoucí pozici ODS v koalici možné zpoždění termínu přijetí eura

Privatizace
* lze předpokládat snahu o privatizaci ČEZ, ČSA, Letiště Praha

Pramen: Patria Finance

„Předbíháte, ale můžu říci, že koalice se přihlásí ke koncepci snížení daní,“ potvrdil za lidovce Miroslav Kalousek. Podle něj bude společným jmenovatelem snížení daní přímých, tedy včetně daní z příjmů právnických osob, a snížení odvodů navázaných na pracovní místa. „Těžko je ale přijatelná rovná daň, hlavně u DPH,“ dodal Kalousek.

Všechny strany možné koalice totiž snižování daní ve svých programech slibovali voličům. „Mám silný pocit, že v ekonomické oblasti je možné nalézt kvalitní průsečík, který bude ku prospěchu Česka,“ řekl LN Petr Nečas z ODS. To podle něj znamená například snížení složené daňové kvóty či zjednodušení daňového systému.

Předseda zelených Martin Bursík už v neděli tvrdil, že bude hledat možnost propojení mezi ekologickou daňovou reformou, kterou musí Česko kvůli závazkům k EU stejně zavést k 1. lednu 2008, a klasickou daňovou reformou. „Jde o to vytvořit prostředí přátelské pro podnikání, jež podpoří malé a střední podnikání,“ uvedl Bursík.

S tím souhlasí i experti. Podle analytika Patria Finance Davida Marka by v oblasti daní přicházelo v úvahu snížení sazby daně z příjmu právnických osob a při zachování určité míry progrese i snížení daně z příjmu fyzických osob. Zároveň ale Marek upozorňuje, že šance na realizaci reforem navrhovaných ODS je, kdyby se trvale podařilo „zlanařit“ některého z poslanců ČSSD. Pak by mohly následovat i další změny.

„Zřejmě by mohla být možná aspoň částečná dohoda na penzijní reformě, mohla by být obohacena o určité prvky,“ soudí ekonom ČS David Navrátil. Naopak analytik Next Finance Vladimír Pikora soudí, že reforma penzí padá, neboť k takové změně je třeba soulad napříč politickým spektrem.

Petr Nečas přiznává, že ODS chce o reformě důchodů jednat i s ČSSD, protože změna systému je důležitá. „Shoda může nastat v případě zvýšení významu dobrovolných úspor v penzijních fondech (třetí pilíř) a menší koaliční partneři by mohli požadovat vznik druhého pilíře, tedy povinných úspor,“ odhaduje Marek.

Problematiku shody u přijetí eura či privatizace velkých podniků zatím Kalousek nechtěl komentovat s tím, že je to předčasné. „Proces přijetí eura se zřejmě pozdrží. Doufám, že zvítězí ekonomický a racionální přístup a o přijetí eura se bude uvažovat v momentě, kdy převáží pozitiva nad negativy,“ říká ekonom Vladimír Pikora.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!