18. března 2007 15:05 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Koalice představí začátkem dubna reformy

Miroslav Kalousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek. | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Kabinet Mirka Topolánka představí začátkem dubna scénář ekonomických reforem. Daňová reforma jako celek počítá s poklesem daňové kvóty, což by podle Pavla Béma měli pocítit všichni daňoví poplatníci. Konkrétní návrhy ovšem Bém nezveřejnil a dosavadní zveřejněné návrhy označil jako pracovní varianty.

"Koaliční vláda sníží daně, 3. dubna předloží balík ekonomických reforem a toho balíku bude zřejmé, že na daňové reformě vydělají všichni," řekl Bém v Otázkách Václava Moravce. Podle Béma dosud existují desítky návrhů. Připustil nicméně, že součástí daňové reformy bude sbližování sazeb DPH a za velmi pravděpodobnou označil variantu, podle níž se snížená sazba daně z přidané hodnoty zvýší z pěti na devět procent a vyšší základní sazba zůstane na 19 procentech.

Místopředseda ČSSD a bývalý ministr financí Bohuslav Sobotka, který byl Bémovým oponentem, ale namítal, že zvýšení snížené sazby DPH u potravin v kombinaci s ekologickou daňovou reformou může zvýšit inflaci a tudíž i mzdové požadavky. Vyšší inflace by ale podle bývalého viceguvernéra České národní banky Oldřicha Dědeka a nynějšího viceguvernéra ČNB Luďka Niedermayera, neměla být problém.  Niedermayer připustil, že zvýšení snížené sazby DPH o čtyři procentní body inflaci sice zvýší, nikoli však dramaticky. Obavy z růstu cen proto pokládá za přehnané. Navíc inflace podle něj nyní není největším problémem české ekonomiky. Upozornil naopak, že vyšší sazba DPH pomůže ozdravit státní rozpočet.

Niedermayer také konstatoval, že reformní plány současné vlády jdou v zásadě správným směrem, upozornil ale, že jde pouze o nápravu stavu, který vznikl neprováděním reforem v posledních letech a "velmi nešťastným balíkem sociálních výdajů, který byl schválený před volbami". Chybí mu také větší tlak na snižování výdajů. "Mně tohle tady připadá jako takový základní dobře sestavený telefonní seznam, který se snaží řešit ty první viditelné věci," řekl Niedermayer.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!