18. prosince 2008 10:32 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Kofola dostala další pokutu, 12 milionů

Kofola | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kofola | foto: Reprofoto

BRNO Společnost Kofola dostala pokutu téměř 12 milionů korun od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Už v létě jí úřad vyměřil sankci 13,5 milionu za určování cen, pokutu 11,836 milionu korun firma dostala za procesní porušení zákona, vyplývá to z aktuálního informačního listu ÚOHS. Sankce zatím není pravomocná.

Firma se může odvolat. Kofola je jedním z nejvýznamnějších výrobců nápojů ve střední Evropě. Vedle nejznámějšího stejnojmenného nápoje Kofola dodává na trh sirupy Jupí, vodu Rajec, Top Topic či RC Colu; nedávno získala značku Vinea. Loni dosáhly její tržby 4,4 miliardy korun.

Pokutu 13,5 milionu korun dostala společnost za to, v letech 2001 až 2008
určovala distributorským firmám, za kolik mají její výrobky nabízet. Omezila tak konkurenci. V případě Kofoly úřad zcela poprvé použil nový systém správního řízení, takzvané narovnání. Firma, která s úřadem od počátku spolupracuje, k porušení zákona se přizná, zaváže se, že chyby okamžitě napraví a vzdá se možnosti odvolání, může dostat nižší pokutu než za normálních okolností. V případě Kofoly to bylo snížení zhruba o polovinu. Přesto společnost zaplatí téměř stejně vysokou částku jako v létě za procesní porušení zákona, pravděpodobně ve stejném řízení, v němž dostala sankci přes 13 milionů korun.

Severomoravská firma vznikla v roce 1993 privatizací sodovkárny Nealko Olomouc. Skupinu vlastní řecká rodina Kostase Samarase.
ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!