1. dubna 2008 13:25 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Kofola se spojila s polskou Hoop

Kofola | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kofola | foto: Reprofoto

PRAHA Tuzemská společnost Kofola se sloučí s polskou společností Hoop, největším polským výrobcem nápojů. Vznikne tak skupina s ročními tržbami přes deset miliard korun. Nová skupina bude působit v pěti zemích s téměř 210 miliony obyvatel a její akcie budou obchodovány na varšavské burze.

Nové uskupení budou řídit majitelé Kofoly, kteří v něm vlastní 57 procent. Podle slov generálního ředitele nové skupiny Jannise Samarase je cílem sloučení spojit silné stránky obou společností. Sloučením by měly obě společnosti dosahovat úspor zhruba 150 milionů korun ročně.

Kofola je jedním z nejvýznamnějších výrobců nápojů ve střední Evropě. Vedle nejznámějšího stejnojmenného nápoje Kofoly dodává na trh sirupy Jupí, vodu Rajec, Top Topic či RC Colu; nedávno získala značku Vinea. Působí na českém, slovenském, maďarském a polském trhu.
Na českém a slovenském trhu zaujímá druhé místo. Za loňský rok dosáhly její tržby 4,4 miliardy korun. Společnost Hoop je po Coca-cole a Pepsi třetím největším výrobcem perlivých
nápojů v Polsku. Působí také na ruském trhu, kde loni dosáhla tržeb ve výši téměř 1,9 miliard korun. Její celkové loňské tržby přesáhly šest miliard korun.
ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.