Čtvrtek 9. dubna 2020svátek má Dušan 4 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Koh-i-noor popřel přesun celé výroby do ciziny

Tužky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tužky | foto: Lidové noviny

PRAHA Společnost Koh-i-noor Hardtmuth popřela informace některých médií, že prodá svou továrnu a přesune kvůli rostoucím nákladům výrobu z Česka do zahraničí. Generální ředitel Koh-i-nooru Hardtmuth Vlastislav Bříza dnes ČTK sdělil, že firma možná přesune do zahraničí jen menší část své produkce, většinu kancelářských a školních potřeb ovšem bude i nadále vyrábět v Česku.

"V žádném případě nehodláme přesunout veškeré výrobní kapacity do zahraničí. Zvažujeme jen další strategický minoritní přesun některých výrobních kapacit směrem na východ a do Asie," uvedl Bříza.

Kromě přesunu části výrobu firma uvažuje také o tom, že prodá některé historické výrobní budovy v Českých Budějovicích. Tyto budovy tvoří zhruba deset procent veškerého nemovitého majetku firmy v ČR.

Koh-i-noor Hardtmuth nyní v Číně a Bulharsku vyrábí zhruba deset procent své produkce, což si podle Břízy vynutily cenové požadavky mezinárodních prodejních řetězců. "Jsou (požadavky řetězců) hluboko pod vlastními výrobními náklady společnosti v ČR," podotkl Bříza. Zbylých 90 procent produkce firma vyrábí v deseti tuzemských závodech.

Největší středoevropský výrobce tužek a pastelek se podle médií chystá do Vietnamu. Firma tam chce postavit závod na výrobu kaučuku, který by jí pomohl ještě více srazit náklady.

Koh-i-noor Holding, který měl loni obrat 1,8 miliardy korun, se přesunováním výroby do zahraničí přidal k řadě českých firem, jež se snaží snížit neúměrné výrobní náklady. Společnost vlastní minoritní podíl v ruské firmě Sibirskaja karandašnaja fabrika, vyrábějící dřevěné tužky. Loni také ovládl poličskou nástrojárnu Ponas.
Premium

KOMENTÁŘ: Koronavirus je hrou o čas. Do roka onemocníme všichni

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejdéle do roka koronavirem onemocníme všichni. Jde jen o to, aby se lidé s těžším průběhem choroby mohli během...

Premium

Úspěšný recept na koronavirus pochází z Číny a zní jasně: Chce to být tvrdý!

Lidé v ochranných rouškách během ranní dopravní špičky v Pekingu (9. března... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Inspirace pro svět: Jak se vlastně Číně podařilo silně zkrotit zákeřnou chorobu? Zatímco pro většinu Západu se...

Premium

Koronavirus nám vletěl do imunitně naivní populace, tvrdí parazitolog Ježek

Petr Ježek, primář laboratoře klinické mikrobiologie a parazitologie nemocnice... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tým primáře Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Petra Ježka z příbramské oblastní nemocnice je jedním z...

Testujeme 75 mlék Hami. Přihlaste se o ně!
Testujeme 75 mlék Hami. Přihlaste se o ně!

Kojení je tou nejlepší variantou pro všechna miminka, ale může se stát, že z nějakého důvodu musíte přejít na umělou stravu. Výběr je velmi široký, a tak jsme pro vás nachystali testování se značkou Hami.