11. července 2008 14:02 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Koh-i-noor popřel přesun celé výroby do ciziny

Tužky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tužky | foto: Lidové noviny

PRAHA Společnost Koh-i-noor Hardtmuth popřela informace některých médií, že prodá svou továrnu a přesune kvůli rostoucím nákladům výrobu z Česka do zahraničí. Generální ředitel Koh-i-nooru Hardtmuth Vlastislav Bříza dnes ČTK sdělil, že firma možná přesune do zahraničí jen menší část své produkce, většinu kancelářských a školních potřeb ovšem bude i nadále vyrábět v Česku.

"V žádném případě nehodláme přesunout veškeré výrobní kapacity do zahraničí. Zvažujeme jen další strategický minoritní přesun některých výrobních kapacit směrem na východ a do Asie," uvedl Bříza.

Kromě přesunu části výrobu firma uvažuje také o tom, že prodá některé historické výrobní budovy v Českých Budějovicích. Tyto budovy tvoří zhruba deset procent veškerého nemovitého majetku firmy v ČR.

Koh-i-noor Hardtmuth nyní v Číně a Bulharsku vyrábí zhruba deset procent své produkce, což si podle Břízy vynutily cenové požadavky mezinárodních prodejních řetězců. "Jsou (požadavky řetězců) hluboko pod vlastními výrobními náklady společnosti v ČR," podotkl Bříza. Zbylých 90 procent produkce firma vyrábí v deseti tuzemských závodech.

Největší středoevropský výrobce tužek a pastelek se podle médií chystá do Vietnamu. Firma tam chce postavit závod na výrobu kaučuku, který by jí pomohl ještě více srazit náklady.

Koh-i-noor Holding, který měl loni obrat 1,8 miliardy korun, se přesunováním výroby do zahraničí přidal k řadě českých firem, jež se snaží snížit neúměrné výrobní náklady. Společnost vlastní minoritní podíl v ruské firmě Sibirskaja karandašnaja fabrika, vyrábějící dřevěné tužky. Loni také ovládl poličskou nástrojárnu Ponas.
Lidovky.cz

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?