Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina 2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Kolaps se sociálními dávkami bychom zvládli, tvrdí exministryně Müllerová

Ludmila Müllerová převzala jmenovací dektet od prezidenta republiky Václava Klause. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ludmila Müllerová převzala jmenovací dektet od prezidenta republiky Václava Klause. | foto: ČTK

PRAHA Ministerstvo práce mělo připraveno řešení pro případ kolapsu systému na výplatu sociálních dávek. Již loni v červenci mělo začít výběrové řízení na nového dodavatele systému, tvrdí exministryně Ludmila Müllerová. Označovat nynějšího ministra Koníčka jako viníka kolapsu však nechce.

Kolaps systému na výplatu sociálních dávek

Společnost OKsystem zajišťovala systém na výplatu sociálních dávek do konce roku 2011, potom však podepsal tehdejší ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek novou smlouvu s firmou Fujitsu Technology Solutions. Jenže Úřad pro ochranu hospodářské soutěže rozhodl, že ministerstvo porušilo zákon a zakázal mu nový systém používat. Na konci roku 2013 ho tak Fujitsu dvou letech vypnula. Odmítla přitom předat ministerstvu potřebná data. Šéf rezortu František Koníček svolal ve čtvrtek krizový štáb a vrátil správu systému původnímu dodavateli, OKsystemu. Situace se dále řeší.

Lidovky.cz: Bylo chybné řešení vašeho předchůdce Jaromíra Drápka a jeho náměstka Vladimíra Šišky dát systém na vyplácení sociálních dávek do rukou firmy Fujitsu?
Já jsem přesvědčena, tento krok své opodstatnění měl, pokrok jde dopředu. Ale jakým komplikovaným a překotným způsobem to bylo zavedeno, neudělalo nikomu dobrou službu.

Lidovky.cz: Měla jste jako ministryně připraveno řešení pro případ kolapsu systému?
Ano, my jsme měli připravené variantní řešení, protože nebylo pravomocné rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, na tom to záviselo. Nicméně  do určité míry jsme měli vyřešen rok 2014, kdy jsme chtěli prodloužit smlouvy s dodavateli na tento rok, takže by určitě nedošlo k žádnému kolapsu.

K TÉMATU:

Byli jsme připraveni řešit i situaci po roce 2015. Už na loňský červenec bylo specifikováno a připraveno otevřené výběrové řízení včetně zadávacích podmínek apod. Nechat to zajít tak daleko, aby se vypnul systém a nefungoval, je až nejkrajnější řešení. Takže lidé na úřadu práce byli opět v šoku.

Lidovky.cz: Je současný stav vinou především pana ministra Koníčka?
Já nechci říkat, čí je to vina, protože také OKsystem se na současné situaci nepochybně podílel. Oni dlouhodobě usilovali o to, aby se mohli vrátit zpět na to již dávno dobyté pole. A že je pan ministr Drábek odporoučel, tak to určitě těžce nesli. My jsme také s nimi měli mnoho rozhovorů na toto téma. Takže ono to není pouze o tom, jestli byl systém schopný, nebo ne. Určitě je to i souboj firem, které se utkávají o to, aby mohli ty systémy provozovat.

Lidovky.cz: Mohla tedy hrát roli i lobby společnosti OKsystém?
Nechci o tom spekulovat. Na to zeptejte pana ministra Koníčka. Já už jsem mimo tuto oblast a není, co bych k tomu víc řekla.

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

Ochutnali jsme nové dezerty Alpro Absolutely Coconut a nemůžeme se jich nabažit!
Ochutnali jsme nové dezerty Alpro Absolutely Coconut a nemůžeme se jich nabažit!

V redakci jsme měli možnost ochutnat novinku od Alpro – kokosový fermentovaný dezert. A tato pochoutka s krémovou texturou, kokosovou vůní a...