Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo 7 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Kolik lidí sleduje česká policie on-line? Facebook i Google zveřejnily data

Facebook – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Facebook – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA České úřady stále častěji slídí v internetových účtech na sociálních sítích nebo v e-mailových schránkách. Vyplývá to z nově zveřejněných údajů společností Google a Facebook. Ochotnější vydávat informace o uživatelích je přitom oblíbená síť miliardáře Marka Zuckerberga.

Počet žádostí o informace uživatelů služeb Google se za čtyři roky zvýšil více než dvojnásobně. „V rámci trestních případů vzrostl od roku 2009, kdy jsme tato čísla začali publikovat, počet žádostí státních správ jednotlivých zemí zhruba o 120 procent,“ uvádí společnost v každoroční zprávě Transparency Report.

Nárůst se týká i Česka. V druhé polovině roku 2011, kdy byly poprvé publikované informace o českých žádostech, vyhověl Google tuzemským úřadům ve 14 případech. Z nově zveřejněných údajů vyplývá, že loni úřady požadovaly po americké firmě údaje celkem o 155 uživatelích. Google vyhověl v 61 případech.

Google Transparency Report za Českou republiku.

Google Transparency Report za Českou republiku.

Google poskytuje širokou škálu služeb, mezi které patří oblíbená e-mailová schránka Gmail, sociální síť Google+ nebo webové fotoalbum Picasa. Registrační údaje nutné k přístupu nebo lokalizační data jsou pak cenné zejména pro policejní vyšetřovatele.

Ochotný Facebook

Facebook, nejoblíbenější sociální síť Čechů, je v podávání informací policii ochotnější. Žádosti ale nechodí v takovém množství jako v případě Googlu. Za loňský rok přišlo z Prahy do Silicon Valley 24 žádostí o údaje o 32 účtech. Facebok poskytl informace v 23 případech.

„Reagujeme na platné žádosti týkající se trestné činnosti. Každá obdržená žádost bez výjimky prochází kontrolou právní dostatečnosti a žádosti, které jsou příliš široké nebo vágní zamítneme nebo si vyžádáme konkrétnější informace,“ uvádí k těmto datům datům Facebook.

ČTĚTE TAKÉ:

Počet uživatelů, o nichž policie získává informace skrze jejich účty na internetu, se ročně odhadem pohybuje v řádech tisíců, možná desetitisíců. Teprve předloni však vešla v platnost novela zákona o elektronických komunikacích, která ukládá policii povinnost takto sledované osoby zpětně informovat.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Advantage Consulting, s.r.o.
CNC KARUSELÁŘ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč