27. února 2017 19:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Kolik musí zaplatit čínský ženich za ruku své nastávající? Milion a byt

Ideální nevěsta čínského miliardáře: mladá a krásná, se světlou pletí, ani vyhublá, ani baculatá, a nejlépe s vysokoškolským diplomem   | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ideální nevěsta čínského miliardáře: mladá a krásná, se světlou pletí, ani vyhublá, ani baculatá, a nejlépe s vysokoškolským diplomem | foto: Shutterstock

Praha/Peking Říci si „ano“ před oltářem se v Číně stává velmi nákladnou záležitostí. Vysoké ceny za ruku nevěsty se týkají především ženichů na severu země, kde částka vynaložená za svatební dar vzrostla v posledních čtyřech letech až dvacetkrát.

Zásnubní dary mají v čínské svatební kultuře pevnou tradici. Díky nim si ženich může zajistit přízeň u rodiny budoucí ženy.

Suma, kterou musí ženich v Pekingu darovat rodičům nastávající, se pohybuje kolem 200 tisíc jüanů (v přepočtu asi 800 tisíc korun). Výdaje pro svatbychtivé Číňany však nekončí. Spolu s finanční hotovostí musí mladý muž zakoupit pro nastávající i společné bydlení.

Před čtyřmi lety musel ženich budoucí tchýni a tchánovi předložit spolu s dalšími dary jen 10 tisíc jüanů (téměř 40 tisíc korun) v hotovosti.

Za zvyšujícími se cenami stojí především kontrola čínské populace, ve které jsou tradičně preferováni synové než dcery, což vede až k demografické nestabilitě. Menšina ženského pohlaví v posledních letech zapříčinila vyšší náklady pro ženicha za zásnubní dary.

Vysoké výdaje nyní nejvíce pociťují obyvatelé severu země, především v provinciích kolem Pekingu. Ve městě Pao-ting v provincii Che-pej musí navíc ženich darovat bankovky různých částek a barev. Podle tradice tak zajistí nejen pestrou svatbu, ale i bohaté manželství. Konečná částka by neměla být nižší než 150 tisíc jenů, tedy v přepočtu více než tři miliony korun.

Studie, o níž informoval server Business Insider, též ukázala, že cena zásnubních darů v Šanghaji se v posledních čtyřech letech stabilizovala. Obyvatelé Jing-te, města v provincii Kuang-tung, dokonce za posledních 35 let zažívají 90 procentní pokles cen svatebních darů. Novomanžel zde rodině své nastávající platí méně než 20 tisíc jenů (přibližně půl milionu korun).

Karolína Krupková

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.