Úterý 14. července 2020svátek má Karolína 25 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Kolik stojí kvalitní alkohol? 69 korun za tuzemák je hazard

Ať je to se zákazem prodeje jak chce, jedním si můžete být jistí. "Obsluhoval vás brigádník" | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ať je to se zákazem prodeje jak chce, jedním si můžete být jistí. "Obsluhoval vás brigádník" | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Nejenom ve stáncích, ale i na pultech obchodů se objevují lihoviny s podezřele nízkou cenou. Metanolová aféra z posledních dnů přitom ukazuje, že ne vždy se vyplatí šetřit. U potravin a nápojů to platí dvojnásob. Podívejte se, kolik stát inkasuje z jedné lahve tvrdého alkoholu a při jaké ceně byste si měli nákup raději rozmyslet.

Až polovinu ceny zejména u levnějších lihovin tvoří spotřební daň a DPH. Česko přitom ve srovnání se zbytkem Evropské unie vychází v míře zdanění alkoholických nápojů průměrně. Nejvíc zaplatí za lihoviny Švédové, naopak nejlevněji se opijete v Bulharsku.

Například z jedné lahve 45 % slivovice z Vizovic za 260 korun zaplatíte státu 107 korun na daních, což činí více jak 40 procent z celkové ceny (viz tabulka). U levnějších lihovin může tento podíl dokonce vystoupat až přes polovinu ceny.

Kolik dostane stát z lahve slivovice

Jako příklad uvedeme 0,5l lahev 45% slivovice z Vizovic za 260 Kč:

  • Spotřební daň uvalená na litr čistého alkoholu je 285 korun. Za půllitrovou lahev 100% alkoholu bychom zaplatili na této dani tedy 142,5 Kč.
  • Jedno procento alkoholu by tak stálo 1,425 Kč. Příkladová slivovice obsahuje 45 % alkoholu, což znamená celkovou spotřební daň 64 korun.
  • Vedle toho se platí také 20% daň z přidané hodnoty. Ta se při koncové ceně 260 korun rovná 43 korunám.
  • Celková výše nepřímých daní na vzorové lahvi slivovice prodávané v obchodech tak činí 107 korun. Celkové zdanění dosahuje 41,2 % konečné ceny.

Přesto se v obchodech objevují lahve až podezřele levné. „Řada obchodů dnes nabízí lahev rumu za 69 korun. Přitom pokud spočítáte náklady na výrobu, lahev, etiketu a k tomu přidáte kolek, spotřební daň a DPH, nikdy se na takovou cenu nedostanete. A to nemluvím o zisku obchodního řetězce,“ řekl například Lidovým novinám jeden ze soukromých detektivů, který před dvěma lety zkoumal černý trh s alkoholem pro renomovaného zahraničního výrobce.

Daně by přitom u třetinkové lahve 37% tuzemáku v ceně 69 korun činily 45 korun a v takovém případě se legální výroba nemůže v žádném případě vyplatit. Podezřelé jsou často i nabídky „domácích“ pálenek mnohdy levnějších než 300 korun za litr.

ČTĚTE TAKÉ:

„Zapomeňte na to, že vám nějaký 'strýc z Moravy' načerno prodá výbornou domácí slivovici za dvě stě korun za litr. Takovou si každý pálí buď pro sebe a nebo rodinu, pro ostatní prodávají přepálený zkvašený cukr a destilát z prošlých kompotů,“ píše například na svém blogu výrobce destilátů Martin Žufánek.

Náklady na destilační vybavení, ovoce, energie i lidskou práci jsou podle něho tak vysoké, že výrobky prodávané za tuto cenu nemůžou být kvalitní.

Ztráty státu i likérníků

Každý den tak stát kvůli zákazu prodeje alkoholu přichází asi o 25 milionů korun na daních. Odhad zahrnuje výpadek spotřebních daní i daně z přidané hodnoty. Loňské výnosy spotřební daně z lihu činily zhruba sedm miliard korun. Výrobci a dovozci lihovin již v pondělí odhadli, že denně přicházejí na čistých tržbách zhruba o 15 milionů korun.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví
Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví

Obézních dětí přibývá. Přispívá k tomu současný životní styl, ve kterém chybí pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Tyto děti jsou pak náchylnější k různým nemocem a často trpí i jejich psychika.